Vaata loengut UTTVst: nanomeditsiin rikastab meditsiini väljavaateid

Nanotehnoloogial on potentsiaal luua innovatsiooni igas valdkonnas, nii ka meditsiinis. Selle rakendamine haiguste diagnoosimisel ja ravis võimaldab pakkuda lahendusi paljudele tänapäeva meditsiini põletavatele probleemidele, sh vähihaigusele.

14. mail rääkis nanomeditsiini professor Tambet Teesalu Tartu Ülikooli aulas inauguratsiooniloengul nanomeditsiini valdkonnast, rakendusviisidest ja lahendamist vajavatest probleemidest. Samuti andis ta ülevaate Tartu Ülikooli vähibioloogia laboratooriumis tehtavast uurimistööst nutikate nanoosakeste väljatöötamisel ja ravimite arendamisel.

Nanotehnoloogiat defineeritakse kui manipuleerimist ainega, mille vähemalt üks mõõde on 1–100 nanomeetri vahel. Võrdluseks: inimese juuksekarva läbimõõt on umbes 100 mikromeetrit, st vähemalt tuhat korda suurem. Nanotehnoloogia abil saab muuta ainete omadusi ja funktsioone, näiteks lahustuvust, optilisi omadusi ja seondumist pindadega.

Professor Tambet Teesalu rääkis, et nanotehnoloogiat saab edukalt kasutada haiguste diagnoosimisel ja nende vastu võitlemisel. „Näiteks nanokontrastainete abil on võimalik muuta haigused varem ja täpsemini diagnoositavaks. Tänu tarkadele nanoravimitele saab parandada toimeainete raviomadusi, pikendada nende toimeaega ja vähendada kõrvalnähte,“ kirjeldas professor.

Tambet Teesalu lõpetas Tartu Ülikooli bioloogia eriala 1991. aastal. Seejärel läbis ta doktorantuuriõpingud Milanos San Raffaele Teadusinstituudis ja Helsingi Ülikoolis. 2005. aastast on ta oma uurimistöös keskendunud nutikate vähiravimite väljatöötamisele ja nanomeditsiinile. Aastail 2005–2011 töötas Teesalu Ameerika Ühendriikides Sanford Burnham Prebyse Meditsiiniuuringute Instituudis (SBP) teadurina. 2012. aastast on ta Tartu Ülikooli bio- ja siirdemeditsiini instituudi vähibioloogia labori juhataja. Lisaks tööle Tartu Ülikoolis on ta SBP vähiuuringute keskuse ja Santa Barbaras asuva California Ülikooli nanomeditsiini instituudi külalisprofessor, samuti nutikaid vähiravimeid väljatöötava Ameerika Ühendriikide ettevõtte DrugCendR asepresident.

Vaata professor Teesalu inauguratsiooniloengut „Nanomeditsiin: suured võimalused väikeses maailmas“ UTTVst. Heida pilk peale ka galeriile.

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"2665182","attributes":{"alt":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image"}}]]

Lisateave:
Tambet Teesalu
TÜ nanomeditsiini professor ja vähibioloogia laboratooriumi juhataja
5397 4441
tambet.teesalu@ut.ee