Kehaannetus

Väljaõppe põhialus

Täpsed teadmised kehaehitusest kuuluvad tänapäeval rohkem kui kunagi varem arstliku käsitluse põhialustesse. Anatoomial ja preparatsioonikursusel on eriti oluline osa arstiteaduse üliõpilase meditsiiniellu astumisel. Arstiüliõpilased on mõistetavalt uhked selle võimaluse üle. Preparatsiooni kaudu saavad nad hindamatut anatoomia-alast informatsiooni ja praktilisi teadmisi.

Täna saab TÜ anatoomia osakond oma õppematerjali (surnukehad) inimestelt, kes on end vabatahtlikult õppe-eesmärgil anatoomia osakonnale annetanud. On selge, et preparatsioonile ei ole asendust. Plastikmudelid ei näita inimese kehaehituse erinevaid variatsioone ega anna ka kätele vajalikku kogemust organite erinevast olemusest. Anatoomia õpetamine tugineb inimese surnukeha preparatsioonile. Seda tingimust saab täita juhul, kui vastutustundlikud inimesed on valmis annetama oma keha meditsiinile. Sellest teadlike inimeste arv suureneb pidevalt. Neile võlgneb ühiskond tänu ja tunnustuse. Kes otsustab oma keha annetada, peab selleks esitama kirjaliku sooviavalduse anatoomia osakonnale. Viimane tahteavaldus ei ole siiski leping, mis kohustaks, vaid üksnes tahteavaldus, mida võib igal ajal põhjusi selgitamata tühistada.

Kui olete teinud tahteavalduse keha annetamiseks paberil.
Teavitage oma otsusest lähedasi, pere- või raviarsti, sest nemad on inimesed, kelle ülesandeks jääb ülikoolile teada anda annetaja lahkumisest. Teil on üks eksemplar anatoomia osakonnas registreeritud avaldusest.


Kui olete teinud tahteavalduse Terviseportaalis keha annetamiseks.
Anatoomia osakonnal ei ole ligipääsu Terviseportaalile. Kuna sealt ei saadeta automaatset teadet annetaja surma korral, siis on oluline oma otsusest informeerida lähedasi, pere- või raviarsti, kelle ülesandeks jääb ülikoolile teada anda annetaja lahkumisest.
Annetaja surma korral tuleks helistada anatoomia osakonda numbril 737 4250.
Omavahelise suhtluse käigus tuleks eelnevalt selgitada, mis saab tuhast pärast kremeerimist ja kui tuhk tagastatakse omastele, siis tuleks täpsustada kes on kontaktisik.

Kuidas annetaja TÜ anatoomia osakonda transporditakse?
Anatoomia osakonnale tuleb teada anda surnukeha asukoht ning siis saab transport surnukehale järele minna. Annetaja surnukeha transport toimub ainult Eesti piires.

Kes katab kulud?
Surnukeha transpordi ja tuhastamise arve eest tasub Tartu Ülikool.

Kas annetamise eest makstakse raha?
Ei, sest tegemist on annetusega.


Kui olen täitnud tahteavalduse, kas saan oma otsust ka muuta?
Allkirjastatud tahteavaldust saab alati tühistada portaalis www.digilugu.ee. Kui olete täitnud avalduse paberil, siis tuleks teavitada anatoomia osakonda. Kindlasti tuleks oma otsusest anda teada ka lähedastele.


Kui soovite hilisemat urni tagastust omastele.
Kui soovitakse, et urn antakse peale surnukeha õppeotstarbel kasutamist omastele, siis tuleks sellest anatoomia osakonda informeerida ning kas annetaja ise või lähedased peaksid jätma kontaktandmed, keda hiljem urni olemasolust teavitada. Urnile peavad lähedased ise järele tulema.

Surnukeha annetamise avaldus ja kaaskiri

Tahteavaldust saab esitada ka E-Tervise patsiendiportaalis

Artikkel "Mis saab annetatud surnukehast?" (Õhtuleht 19.10.2024)

Tutvu ka „Pealtnägija“ saatega (15.01.2025), kus räägitakse lähemalt, miks inimesed oma keha teadusele annetavad.

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!