Vaata “Aktuaalse Kaamera” lugu: tervetel rasedatel pole otsest vajadust võtta toidulisandeid

Rasedusaegne toidulisandite ja vitamiinipreparaatide tarvitamine levib kogu maailma arenenud riikides. Lahknevuste tõttu uuringutulemustes puudub ühtne seisukoht, kas vitamiinide ja mineraalainete tarvitamist raseduse ajal peaks laialdaselt soovitama või mitte. Tartu Ülikooli teadlased analüüsisid enam kui 2300 raseda andmeid, et leida seos raseduse ajal vitamiinide ja mineraalaineid sisaldavate preparaatide kasutamise ning sagedasemate rasedusaegsete tüsistuste vahel.

Uuringusse oli kaasatud 2334 rasedat, kelle andmed olid teadlastel kogutud prospektiivse kohortuuringu „Happy Pregnancy“ käigus. Sinna kuulusid naised, kes pöördusid rasedusaegseks jälgimiseks Tartu Ülikooli Kliinikumi naistenõuandlasse. Kogutud andmed sisaldasid detailset infot vitamiinide ja toidulisandite kasutamise kohta. Meditsiinilisest dokumentatsioonist saadi andmed rasedusaegsete tüsistuste esinemise ja rasedustulemi kohta.

Analüüsist selgus, et raseduse I trimestril kasutas erinevaid vitamiine ja mineraalaineid 56%, II trimestril 66,9% ja III trimestril 65,4%.

Peamise järeldusena tõid teadlased välja, et multivitamiinide tarvitamine raseduse II trimestril võib vähendada enneaegse sünnituse tõenäosust kaks korda. Kui rasedal esineb enneaegse sünnituse riskitegureid, ei vähenda multivitamiinide tarvitamine enneaegse sünnituse riski.

Tartu Ülikooli Kliinikumi arst-resident ja uuringu esimene autor Iveta Mikeltadze ütles “Aktuaalsele Kaamerale”, et esimesel trimestril on oluline võtta foolhapet, eriti raseduse esimesel 42 päeval, kuna see osaleb neuraaltoru arenemisel. Arvestades vähese päikesevalguse hulka Eestis, ei tee halba ka D-vitamiini võtmine.

Uuringutulemusi analüüsinud Tartu Ülikooli molekulaargeneetika vanemteadur, sünnitusabi ja günekoloogia dotsent Kristiina Rull rõhutas, et lapseootel naised võiks pöörata rohkem tähelepanu kvaliteetsele toidule. Nii Rull kui Mikeltadze olid üksmeelt, et kui rase on terve ning riskifaktoreid ei ole, siis tasub pigem investeerida raha tervislikku ja tasakaalustatud toidusedelisse, kust saab kõik vajalikud vitamiinid ja mineraalid kätte.

Enne toidulisandite soetamist võiks lapseootel naine konsulteerida ämmaemanda või naistearstiga.

Rull ja Mikeltadze avaldasid uuringu „Vitamiinide ja mineraalainete kasutamine raseduse ajal” tulemused ajakirjas Eesti Arst.

Vaata ka “Aktuaalse Kaamera” lugu, kus Rull ja Mikeltadze uuringu tulemusi tutvustavad. Lugu ilmus ERR Novaatori ja "Aktuaalse kaamera" teaduslugude sarjas "Mis kasu on teadusest Eestile?".

Lisateave
Kristiina Rull
TÜ molekulaargeneetika vanemteadur, sünnitusabi ja günekoloogia dotsent
737 5006
kristiina.rull@ut.ee