Tunnustatud nanomeditsiiniekspert sai Tartu Ülikooli külalisprofessoriks

Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonna täppis- ja nanomeditsiini laboratooriumiga ühines külalisprofessorina silmapaistev teadlane ja Helsingi Ülikooli õppejõud Hélder A. Santos, kes on oma praeguses töös ühendanud inseneriteaduse, farmaatsia ja meditsiiniuuringud.

Tartu Ülikooli nanomeditsiini professor Tambet Teesalu rõhutas, et kuna uus teadusharu nanomeditsiin toob kogu maailmale aasta-aastalt üha rohkem kasu, on Tartu Ülikool võtnud sihiks püsida selles valdkonnas rahvusvahelise teaduskoostöö esirinnas. „Professor Hélder A. Santos on nanomeditsiini tõusev täht. Tema kaasamine Tartu Ülikooli tugevdab teaduslaborite ja -asutuste koostöösidemeid, et veelgi hõlbustada ühiseid pingutusi nanomeditsiini vallas ning nanomeditsiiniekspertide järgmise põlvkonna koolitamist,“ tõstis Teesalu esile.

Füüsikaline keemik Santos on spetsialiseerunud elektrokeemiale, biomimeetilistele mudelitele ja pehmetele liidestele. Tema uurimisteemade hulka kuuluvad biolagunevate ja -ühilduvate nanopoorsete räni nanomaterjalide kasutamine, eritüübiliste nutikate nanokandjate väljatöötamine ravimite reguleeritud manustamiseks ning vähi, diabeedi ja südame-veresoonkonnahaiguste diagnoosimiseks ja raviks ning nende nanotehnoloogiate edasine kliiniline rakendamine.

Santos on Helsingi Ülikooli farmaatsiateaduskonna farmatseutilise nanotehnoloogia professor, ta juhib nanomeditsiini ja biomeditsiinilise inseneriteaduse rühma ning ravimiuuringute doktoriõppekava.

Ta on ka Helsingi Bioteaduste Instituudi (HiLIFE) liige, Soome ravimiuuringute doktoriõppekavade võrgustiku FinPharmaNet juht, Controlled Release Society (ainete kontrollitud vabanemist uurivate teadlaste ühingu) nanomeditsiini ja nanoskaalas manustamise fookusgrupi esimees ning ettevõtte Capsamedix Oy juhatuse esimees ja kaasasutaja.