TÜ avas Biomeedikumis Alexander Schmidti keskuse

Möödunud nädalal avati pidulikult Tartu ülikooli meditsiiniteaduste valdkonna õppehoones Biomeedikum multifunktsionaalsed õpperuumid, mis hakkavad kandma endise ülikooli rektori füsioloogiaprofessor Alexander Schmidti nime.

Biomeedikumi nullkorrusel asuvate uute ruumide avamisel lõikasid lindi läbi TÜ meditsiiniteaduste valdkonna dekaan professor Margus Lember, bio- ja siirdemeditsiini instituudi juhataja professor Eero Vasar ja ehitustöid teostanud PVH Ehitus OÜ esindaja Taavi Parm. TÜ meditsiiniteaduste valdkonna dekaan Margus Lember avaldas heameelt selle üle, et uued õpperuumid annavad leevendust Biomeedikumi ruumipuudusele: “Tegemist on modernsete ja multifunktsionaalsete ruumidega, mida saab lisaks õppetööle kasutada ka konverentside ja seminaride korraldamiseks.”

Hermann Adolf Alexander Schmidt (27.05.1831-22.04.1894), kelle järgi uued ruumid nimetati, oli teadlane, pikaajaline füsioloogia professor, arstiteaduskonna dekaan ja ülikooli rektor. Schmidt kaitses meditsiinidoktori kraadi 1858. aastal Tartu ülikoolis. Aastatel 1862-1864 töötas ta ülikoolis füsioloogilise keemia ja füsioloogia eradotsendina, 1864-1869 dotsendina. Aastatel 1869-1894 oli ta Tartu ülikooli professor ja füsioloogiakateedri juhataja, 1877-1880 arstiteaduskonna dekaan, 1885-1889 Tartu ülikooli rektor.

Alexander Schmidt lõi maailmakuulsa vere hüübimise fermentatiivse teooria ning pani aluse kliinilise hematoloogia ja vereülekande edenemisele. Olles Tartu ülikooli rektor rajas ta uue anatoomikumi hoone, kus pikka aega asus arstiteaduskond. Schmidt andis võimaluse saksa psühhiaatrile Emil Kraepelinile uues anatoomikumis kasutada ruume, kus ta sai tervete vabatahtlike peal ravimeid uurida. Kraepelini Tartus tehtud uurimistöö oli üks oluline osa psühhofarmakoloogia kui teaduse sünni- ja arenguloost ning mille järgi saab öelda, et farmakoloogia sündis Tartu ülikoolis.

340-ruutmeetrises keskuses on neli auditooriumi, mis mahutavad kokku 150 inimest. Lisaks õpperuumidele on keskuses õppe- ja hajumisala koos kööginurgaga. Tegemist on endise Biomeedikumi vivaariumiga, mille ümberehitamiseks korraldati 2017. aasta aprillis avalik hange, mille võitis PVH Ehitus OÜ. Ehitustööde maksumus oli ligikaudu 400 000 eurot.

Lisainfo: Margus Lember, TÜ meditsiiniteaduste valdkonna dekaan, 5331 8600, margus.lember@ut.ee

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!