Tippteadlased võtavad viljatuse ja rasedusega seotud teemad taas luubi alla

11. mail 2017 toimub Tartus juba neljandat korda „Happy Pregnancy“ töötuba, mis toob Eestisse maailma tippteadlased, kes käsitlevad viimaste aastate olulisi kliinilisel ja baasteaduslikul suunal tehtud reproduktiivtervise uuringuid.

Ebaõnnestumine pere järelkasvu saamisel on teema, mis puudutab ka paljusid eestlasi. Eestis on viljatu üks paar kümnest. Aastatel 2012–2015 SA Archimedes rahastatud „Happy pregnancy“ ehk „Õnneliku raseduse“ uuringu sihiks oli arendada uusi meditsiinilisi lahendusi rasedustüsistuste ning mõlema sugupoole viljatuse, sellega seotud haiguste ja geneetilise riski hindamiseks.

Prof Maris Laane, dr Kristiina Rulli ja dr Margus Punabi koordineeritud uuringu raames käivitasid SA TÜK Naistekliinik ja Androloogiakeskus ning Tartu ülikooli inimesegeneetikud Euroopa ühe suurima reproduktiivmeditsiinile suunatud biopanga. „Happy Pregnancy“ andmebaasis ootavad järgmistel aastatel analüüsimist tuhandete viljatute patsientide ja (õnnelike) rasedate biomaterjalid ja kliinilised andmed. Projekti jooksul kogutud materjalide analüüs võib aidata luua uusi võimalusi viljatuse ja ebaõnnestunud raseduste ennetuseks ja raviks.

Projekti raames juurutati traditsioon korraldada kevaditi „Happy Pregnancy“ töötubasid, et käsitleda laiemalt olulisi reproduktiivmeditsiini teemasid. Tänavuse töötoa alapealkiri on „Teadussaavutuste ühendamine kliinilise praktikaga reproduktiivses biomeditsiinis“ („Linking scientific advances with clinical practice in reproductive biomedicine“).

Meeste viljatuse geneetilistest aspektidest kõneleb dr Don F. Conrad (St. Louis, USA), kes on ühtlasi alates 1. aprillist õpetanud Tartu ülikoolis külalislektorina meditsiini, geenitehnoloogia ja bioloogia tudengeid. Dr Conrad juhib ülemaailmset meeste viljatuse geneetika konsortsiumi GEMINI, mille liikmeteks on ka Tartu teadlased. Prof Ewa Rajpert de Meytsi (Kopenhaagen) ettekanne käsitleb noorte meeste munandivähki, mille juured on looteea arenguhäires. Prof Lee B Smith (Edinburg) tutvustab hiiremudelite kasutamist meeste viljatusega seotud geenide uurimiseks, et arendada ja testida uusi ravivõimalusi.

Naise kehale vajalikest immunoloogilistest muutustest raseduse alguses annab ülevaate prof Ana Zenclussen (Magdeburg). Prof Hannele Laivuori (Helsingi) ettekanne keskendub Soome konsortsiumi FINNPEC uuringule, mille fookuses on üks sagedasemaid rasedustüsistusi – preeklampsia, millega kaasneb ema järsk vererõhutõus ning neerude töö häire. Dr Siim Sõber avab kuulajatele platsenta geenide rolli rasedustüsistuse kujunemisel. Prof John Aplini (Manchester) uurimistöö tulemused võivad pikas perspektiivis olla oluliseks läbimurdeks ja aidata neid lapsi, kes mingil põhjusel ei kasva emaüsas tavapärases rütmis. Uuringud hiiremudelitel on näidanud paljutõotavaid tulemusi ja võimalust loote kasvu ja arengut toetada platsenta „ravi“ abil.

Töötoas on ettekanded ka „Happy Pregnancy“ uuringu kohta. Dr Kristiina Rull kõneleb Eesti lapseootel naiste tervislikust seisundist. „Kui võrdleme end teiste maadega, siis Eestis on sünnieelne diagnostika ja rasedusaegne jälgimine hästi korraldatud ning kvaliteetne, tänu millele esineb tõsiseid rasedustüsistusi suhteliselt vähe. Samas tekitab muret asjaolu, et 27% rasedatest on ülekaalulised ja ligi 9% rasvunud, mis on mitmete rasedusaegsete probleemide tekke tugevaks riskiteguriks,“ rääkis Rull ja lisas, et viimastel aastatel torkab silma ka rasedate soov tarbida erinevaid vitamiine ja toidulisandeid, kuid liikumisele pööratakse seejuures üsna vähe tähelepanu. „Ligi 50% rasedatest liigub oma hinnangul päevas vähem kui tunni ning iga kümnes rase liigub vähem kui 20 minutit. Seda on ilmselgelt vähe,“ hindab Rull. Dr Margus Punab avab ligi 10-aastase uuringu tulemusel kogutud andmete põhjal Eesti meeste viljatuse tagamaid.

Kõik huvilised on oodatud ingliskeelsesse töötuppa, mis toimub 11. mail Omicumis, Riia 23b-105. Üritus on huvilistele tasuta. Töötoa täpne ajakava, ülevaade kõigist ettekannetest ja eelregistreerumine on „Happy Pregnancy“ veebilehel.

Töötuba korraldab „Happy Pregnancy“ meeskond koostöös TÜ kliinilise meditsiini doktorikooli ja TÜ biomeditsiini ja biotehnoloogia doktorikooliga.
Peaesineja Dr. Don Conrad viibib Eestis ja Tartu ülikoolis USA valitsuse Fulbright Specialist programmi toel, mida aitas korraldada USA saatkond Eestis.

Lisainfo:
Maris Laan, TÜ inimese molekulaargeneetika professor, 5349 5258, maris.laan@ut.ee

Viivika Eljand-Kärp
Tartu Ülikooli pressinõunik
Tel: +(372) 737 5683
Mob: +(372) 5354 0689