Tartu Ülikooli farmaatsia- ja farmakoloogiateaduste kõrge tase pälvis rahvusvahelise tunnustuse

Tartu Ülikool tõusis farmaatsia- ja farmakoloogiateaduste alal mainekas Shanghai edetabelis Academic Ranking of World Universities esmakordselt viiekümne parima sekka.

Shanghai Jiao Tongi Ülikool on rahvusvahelist ülikoolide pingerida Academic Ranking of World Universities (ARWU) ehk Shanghai edetabelit koostanud alates 2003. aastast. Igal aastal hinnatakse enam kui 1200 ülikooli, kellest 500 parimat pääsevad edetabelisse. Kui eelmisel aastal jagasid farmaatsia- ja farmakoloogiateadused seal kõrget 76.–100. kohta, siis sel aastal pälviti lausa 49. koht.

Tartu Ülikooli farmaatsia instituudi juhataja, farmakognoosia professor Ain Raal sõnas, et on oma kolleegide, eriala ja ülikooli üle uhke. „Kuulumine farmaatsia alal viiekümne maailma parima ülikooli hulka on farmaatsia instituudile väga suur üllatus, rõõm ja tunnustus, aga ka au Eestile ja Tartu Ülikoolile,“ ütles ta.

Raal märkis, et kõrgel edetabelikohal on kolm põhjust: „Oleme väheste inimeste ja vahenditega suutnud korda saata paljutki, sest meie töö efektiivsus väljendatuna ühe inimese kohta on suur. Teeme tihedat rahvusvahelist, aga ka kodumaist ja omavahelist koostööd ning hoolimata farmaatsiateadlaste väga väikesest arvust oleme suutnud heal tasemel kaasa rääkida kõikidel kitsamatel farmaatsia erialadel.“

Farmatseutilise nanotehnoloogia professori Jyrki Heinämäki sõnul on Eesti farmaatsia tulevik helge. „Vaid tänu farmaatsia instituudi pikaajalisele süstemaatilisele arengule, tulemuslikule koostööle ja ka meie väga tublidele noortele teadlastele oleme jõudnud maailma edetabelis viiekümne parima ülikooli hulka,“ lausus ta.

Kliinilise farmakoloogia professor Anti Kalda tõdes, et farmakoloogia edu üks alus on Tartu Ülikooli teadlaste pikk traditsioon farmakoloogiaalaste teadusuuringute tegemisel. „Oma osa etendab tõenäoliselt ka see, et Tartu Ülikooli farmakoloogid avaldavad pigem vähem publikatsioone, kuid see-eest heades ja väga heades ajakirjades,“ sõnas Kalda.

Tartu Ülikooli edetabelikoht jääb sel aastal vahemikku 301–400, samamoodi nagu möödunud aastal. Pingerea esimene on Harvardi Ülikool, teine Stanfordi Ülikool ja kolmas Cambridge’i Ülikool.

Shanghai edetabelisse võivad pääseda ülikoolid, kus töötab või on hariduse omandanud Nobeli preemia või Fieldsi medali laureaate või kus töötavad teadlased on avaldanud artikleid ajakirjades Nature ja Science. Peale selle on hinnatavate sekka võimalik pääseda siis, kui märkimisväärne hulk ülikooli publikatsioone on esindatud indeksites Science Citation Index-Expande (SCIE) või Social Science Citation Index (SSCI).

Pingeridade koostamisel arvestatakse näiteks seda, kui suur on ülikooli töötajatelt vastaval erialal viie aasta jooksul (tänavuse edetabeli korral aastatel 2012–2016) ilmunud publikatsioonide koguarv ja mõjukus. Samuti võetakse arvesse rahvusvahelises koostöös ilmunud publikatsioonide osakaalu ja valdkonna tippajakirjades ilmunud publikatsioonide arvu.

Lisateave:
Ain Raal, TÜ farmakognoosia professor, 5386 4749, ain.raal@ut.ee

Kas leidsite vajaliku informatsiooni? *
Aitäh tagasiside eest!