Autor:
Erakogu

Tartu Ülikooli arstitudengid said Islandil teadustöö kogemuse

Image
Tartu Ülikooli arstitudengid said Islandil teadustöö kogemuse

Sel sügisel lõppes Tartu ja Islandi tudengite teadusprojektide vahetusprogramm. Programmi raames vahetasid koha Tartu Ülikooli ja Islandi Ülikooli arstitudengid, et viia ühe kuu jooksul läbi teaduslik miniprojekt. 14. oktoobril külastas Biomeedikumi Islandi Ülikooli partner, professor Thor Eysteinsson, kellega koos tehti projektist kokkuvõte.

Projekti eestvedaja, Tartu Ülikooli farmakoloogia kaasprofessor Miriam Hickey ütles, et rahvusvahelised vahetusprogrammid on õpilastele väga kasulikud, kuid meditsiinivaldkonnas on need enamasti suunatud kliiniliste oskuste arendamisele. „Soovisime oma programmiga pakkuda tudengitele võimalust parandada meditsiinialaste baasteaduste kohta käivat teadlikkust, õppida uusi tehnikaid ja luua andmeid. Samuti sai programmi kaudu arendada ülekantavaid oskusi nagu meeskonnatööd ja suhtlemisoskust.“

Hickey lisas, et tudengid töötasid päris projektidega, sest tähtis oli, et nad näeksid, milliseid väljakutseid teadustöö pakkuda võib, näiteks kuidas käib protokollide loomine ja proovide ettevalmistamine. „Üliõpilased töötasid meie laborite teadusprojektides ühe kuu vältel. Hoolimata lühikesest ajast õnnestus neil näidata valgeaine muutusi Parkinsoni tõve ning aju ruumala muutusi Wolframi sündroomi loommudelites, tuvastada mälu halvenemine rasvumise loommudelis ning uurides nägemisfunktsioone selgitada degeneratiivseid muutusi vanusega seotud kollatähni degeneratsiooni mudelis.“

Kuuenda kursuse arstitudeng Ege Ergür sõnas, et juba meditsiinihariduse teekonda alustades teadis ta, et kvaliteetset arstiabi saab tagada ainult läbi arstide ja teadlaste tugeva koostöö. „Mind on alati huvitanud, kuidas edusammud teaduses mõjutavad meie kliinilist tööd. Näiteks, kuidas uued laboriproovid võimaldavad ülitäpselt diagnoosida haigusi ning kuidas uued sihitud ravimid suudavad haigusi tõhusalt kontrollida,“ lausus ta. Ta lisas, et noorele teadlasele, kes on huvitatud kliinilise karjääri kõrval ka meditsiinialasest teadusest, andis see ainulaadne programm väärtuslikke kogemusi alates laboritööst kuni teadusartikli avaldamiseni.

Neljanda kursuse arstiteaduse tudeng Marie Helene Tomberg ütles, et juba ülikooli tulles soovis ta proovida kätt teadustöös. „Tartu-Islandi vahetusprogramm oli esimene minuni jõudnud projekt, kus varasem kogemus teaduses polnud vajalik ning see süstis minusse julgust kandideerida. Uurisin Islandi Ülikoolis silma pigmentepiteeli morfoloogia muutuseid kindla geenimutatsiooniga hiirel. Nelja nädala jooksul sai selgeks, kui ajamahukas on teadustöö, katsete läbiviimine ja tulemuste saamine. Teaduses tekib alati ootamatuid olukordi, katseid tuleb korrata ja vajadusel plaane muuta,“ rääkis Tomberg.

Kuuenda kursuse arstiteaduse üliõpilane Efe Ergür ütles, et rahvusvaheline koostöö on teaduses edu saavutamiseks väga oluline. „Õnneks sain osaleda teadusprojekti kõikides faasides: alates katsete tegemisest kuni statistilise analüüsi ja tulemuste kirjeldamiseni. Mõnikord tekkisid probleemid meetodiga või tulemuste esitamisega ja see võttis motivatsiooni maha. Korduskatsed ja muudatused aitasid aga saavutada sisukaid tulemusi,“ ütles Efe Ergür.

Kahe aasta jooksul läbisid vahetusprogrammi 11 tudengit. Miriam Hickey ütles, et projekt on olnud nii tudengite kui projektijuhtide jaoks edukas. „Hoolimata pandeemiast, vulkaanidest ja käimasolevast sõjast sujus koostöö väga hästi. Meie tudengid tegid väga head tööd ning saime palju uusi sõpru. Ka tudengid ise tõdesid, et nad said arendada nii ülekantavaid oskusi kui said uusi teadmisi teadustöö tegemiseks.“

Tartu Ülikoolist juhtisid programmi Miriam Hickey, Monika Jürgenson ja Anu Sarv. Islandi Ülikooli partnerid olid Thor Eysteinsson ja Andrea García-Llorca.

Loe projekti kohta lähemalt siit.

Tartu Ülikooli inimesed [eel]arvamusfestivalil

Arvamusfestivalil lööb Tartu Ülikoolist kaasa pea 40 inimest

Eesti vähikeskuse avakoosolekule tulid kokku asutuste esindajad, kes veavad eest Eesti vähiennetuse ja -ravi korraldust

Eesti vähikeskuse koduks saab Tartu Ülikool

Mitmekesisuse nädal

Esimest korda tähistasid kuus Eesti ülikooli mitmekesisuse nädalat üheskoos