Suurbritannia tüve on leitud juba 73 korral, neist pea pooled viimasel nädalal

Eestis plahvatuslikult kasvanud koroonaviiruse levik ei ole seotud siia välismaalt toodud ja üha sagedamini leitavate mutatsioonidega vaid inimeste enda käitumisega, rääkis koroonaviiruse mutatsioone uuriv Tartu Ülikooli meditsiinilise viroloogia kaasprofessor Radko Avi Delfi Fortele.

„Ma arvan, et asi on ikkagi inimeste enda käitumises – selles, kui hästi nad ise kõiki vajalikke ettevaatusabinõusid kasutavad. Ma arvan, et 80-90 protsenti nakkuse tõusust on välditav klassikaliste meetoditega, millest on kogu aeg räägitud," ütles Radko Avi.

Radko Avi tegutseb koroonaviiruste täisgenoomide analüüsiga tegelevas meeskonnas nimega KoroGeno-EST. Just see töörühm selgitab välja, kas ja kui laialdaselt levivad Eestis koroonaviiruse tüved, nende hulgas viimasel ajal rohkelt kõneainet pakkunud Lõuna-Aafrika Vabariigi (LAV), Suurbritannia (UK) ja Brasiilia variandid, ning ka mõned kitsamad mutatsioonid, näiteks praegu USAs pead tõstev nimega E484K.

Tartu Ülikoolis sekveneeritakse neid positiivseks tunnistatud teste, mis pärinevad Eestisse sisenemisel võetud proovidest või kelle nakkusallikas on teadmata või milles tuvastatud viirus on S-geeni mutant - kelle S-geenis on väike jupp puudu. See mutatsioon esineb just kurikuulsas Suurbritannia tüves.

1. jaanuarist kuni siiamaani on ülikoolis genotüpeeritud kokku 531 tüve, neist 147 on olnud S-geeni mutandid. Suurbritannia tüvesid on leitud 73, Lõuna-Aafrika Vabariigi (LAV) tüvesid viis tükki. Kusjuures ainuüksi viimasel nädalal tuvastati UK-varianti 28 proovis.

Loe edasi Delfi Fortest.