Autor:
erakogu

Rasmus Pind pälvis üliõpilaste teadustööde konkursi peapreemia

13. detsembril autasustati Tartu Haridus- ja Teadusministeeriumis 2022. aasta parimaid üliõpilaste teadustöid. Peapreemia sai Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonnast Rasmus Pind uurimustööga „Sisemise treeningkoormuse kategoriseerimine ja praktiline rakendamine treeningul“. Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonnast saadi veel preemiaid igas õppeastmes.

Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonnast pälvisid arsti- ja terviseteaduste kategoorias preemia veel:

  • Elise Helena Armulik uurimustöö „I tüüpi interferoonide vastaste autoantikehade ja süljenäärme põletiku dünaamika kirjeldamine Aire-puudulikel rottidel“ eest;
  • Anna Tisler uurimustöö „COVID-19 ägeda faasi tagajärjed haiglaravil viibivate patsientide seas Eestis: üleriigiline sobitatud kohortuuring“ eest; 
  • Katrina Ahun uurimustöö „Epigeneetilised muutused monotsüütides seoses süsteemse erütematoosse luupusega“ eest;
  • Liis Preem uurimustöö „Infitseerunud haavadel kasutatavate antibakteriaalsete elektrospinnitud ravimkandursüsteemide disain ja omaduste analüüs“ eest;
  • Heigo Reima uurimustöö „Kolorektaalvähi ravi ja tulemite hindamine ning nende parandamise võimalused Eestis“ eest.


Teadustööde juhendajate kategoorias said preemia veel: 

  • Artur Stoljar ja Martti Laan Elise Helena Armuliku konkursitöö juhendamise eest;
  • Karin Kogermann, Andres Meos ja Tanel Tenson Liis Preemi konkursitöö juhendamise eest;
  • Jarek Mäestu Rasmus Pinna konkursitöö juhendamise eest.

Lisaks Rasmus Pinnale sai peapreemia (3600 eurot) Markus Valge uurimustöö „Elukäikude evolutsiooni teooria ennustuste kontrollimine antropomeetriliste andmete alusel“.

Haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas tänas ja tunnustas õpilasi ja juhendajaid ning andis üle riiklikud preemiad. „Emakeeles teaduse tegemine on suur väärtus, mis lisandub meie kultuuri varasalve ning mille õlul tulevad järgmised põlvkonnad, kes kasutavad seda sõna- ja mõistevara, saavad üksteisest aru ning jagavad õpetusi järgmistele põlvedele,” ütles minister. „Ma tahaks väga loota, et nii nagu teie õppeasutused on teie kõrval, nii on ka riik teie lähedal, et te jätkaksite meie ühiskonda panustamist ja oleksite Eesti riigi ja maailma teaduse järelkasv.”

Konkursi hindamiskomisjoni esimees, Tallinna Ülikooli inimgeograafia professor Hannes Palang avaldas heameelt selle üle, et võrreldes varasemate aastatega on tase endiselt kõrge. „Häid töid, millele preemiaid anda, on endiselt palju ning konkurents enamus valdkondades on meeldivalt tihe,” sõnas Palang. „Teine meeldiv areng on erinevate eripreemiate hulga järjepidev kasv. Teisalt esitati ühiskonda ja kultuuri käsitlevaid töid sel aastal tavapärasest vähem ja seda eriti doktoritööde näol,” tõdes esimees.

Preemia vääriliseks tunnistati 91 tööd kolmes õppeastmes (rakendus- ja bakalaureuseõpe, magistriõpe, doktoriõpe) ja kuues teadusvaldkonnas (loodusteadused, tehnika ja tehnoloogia, arsti- ja terviseteadused, põllumajandusteadused ja veterinaaria, sotsiaalteadused, humanitaarteadused ja kunstid). Komisjonipoolse äramärkimise riikliku tänukirjaga sai 29 autorit.

Image
Rasmus Pind ja Jarek Mäestu

Rasmus Pind pälvis peapreemia teadustööde konkursil. Uurimistöö juhendajaks oli professor Jarek Mäestu.

Raivo Uibo

Teaduse elutööpreemia pälvinud Raivo Uibo: peame hoidma arste, kes hakkavad liigse pinge tõttu väsima

Preemiate saajad

JÄRELVAADATAV: teaduse elutööpreemia saab immunoloogia professor Raivo Uibo

Helen Zirnask

Meditsiiniteaduste valdkonna aasta õppejõud on Helen Zirnask