Rahvatervise konverents lükatakse edasi, video-konverentsi ei toimu

Tänahommikuse seisuga peame kahjuks rahvatervise konverentsi edasi lükkama. Konverents ei toimu ka videosilla vahendusel. Vabandame, aga olukord muutub kiirelt ja sellest lähtuvalt peab ka korraldusmeeskond võtma vastu kiireid otsuseid, mis aitavad tõkestada COVID-19 levikut ja kaitsta inimeste tervist. Otsus lähtub riigi poolt välja kuulutatud eriolukorrast.

Vabandame ebamugavuste pärast!

Rahvatervishoid on kiiresti arenev valdkond, mille keskmes on tegevused, millega soovitakse ühiskondlikult hoida ja parandada inimeste tervist. Seepärast on järjepidevalt vaja analüüsida, kas mingi haigus harveneb või sageneb või mingi riskikäitumise esinemissagedus kasvab. Milline on Eesti rahvatervishoiu olukord praegu, räägitakse Tartu Ülikooli rahvatervishoiu konverentsil. Otseülekanne algab 13. märtsil kell 10 www.uttv.ee.

Tartu Ülikooli rahvatervishoiu magistriõppekava programmijuht ja epidemioloogia professor Anneli Uusküla tõdes ajakirjale UT antud intervjuus, et rahvatervishoid kätkeb endas tegevusi, millega soovitakse ühiskondlikult hoida ja parandada kõigi inimeste tervist, propageerides näiteks füüsilist aktiivsust, jälgides keskkonna mõju tervisele, tagades kõigile võrdse ligipääsu terviseteenustele jne.

„Arenenud riikides on juhtivate surmapõhjuste seas elustiilist tingitud haigused,“ tõdes Uusküla, kelle sõnul on valdav osa tervisekaost väljaspool meditsiini võimekust.

Võrreldes teiste Euroopa riikidega on Eestis väga erinev suremus välispõhjustest tingitud surmadesse: narkootikumide üledoosid, alkoholi ja muuga seotud traumad, mürgistused. „Väga suur osa välispõhjustest tingitud surmadest on ju ennetatavad. Me teame seda sellepärast, et teistes arenenud riikides on traumadesse ja mürgistustesse suremus palju väiksem,“ ütles Uusküla.

„Välispõhjustest tingitud surmade poolest on Eesti olnud Euroopa liider ja narkootikumide üledoosist tingitud surmade poolest oleme maailmas esirinnas. See on väga masendav. Eesti oli 15 aastat Euroopas esimene ja maailmas teine peamiselt fentanüüli kasutamisega seotud üledooside poolest. Ka meie alkoholitarvitamine on väga murettekitav. Sellega on seotud nii suremus kui ka haigestumus, aga ka kõik need mured, mida me tervishoius ei näe – probleemid inimeste eraelus ja suhetes,“ rääkis Uusküla.

Tartu Ülikool on Eestis keskne institutsioon rahvatervishoiu tõenduspõhise info loomisel ning oskusliku tööjõu koolitamisel. Tänavu täitub 20 aastat rahvatervishoiu magistriõppe algusest Eestis. Tartu Ülikoolis tähistatakse seda teaduskonverentsiga. Konverentsi korraldab Tartu Ülikooli peremeditsiini ja rahvatervishoiu instituut.