Professor Mihkel Zilmer pälvis Eesti teaduse populariseerimise elutööpreemia

21. novembril anti Tartus Dorpati konverentsikeskuses toimunud teaduskommunikatsiooni konverentsil „Teadus sotsiaalmeedias – meelelahutuse ja müra vahel?” üle 2018. aasta Eesti teaduse populariseerimise riiklikud auhinnad. Foto: Mihkel Zilmer

Tiiu Silla nimelise elutööpreemia pälvis meditsiinilise biokeemia professor Mihkel Zilmer teaduse ja tehnoloogia pikaajalise ja süstemaatilise populariseerimise eest. Ta on teadlane ja õppejõud, kes on üle 40 aasta tutvustanud teaduspõhise toitumise aluseid. Zilmer on paistnud silma nii enda kui ka teiste uurijate teadusuuringute tulemuste populariseerimisega. Lihtne ja arusaadav sõnakasutus koos sügavate teadmistega on olnud need, tänu millele tema esitatud sõnumid on hästi vastuvõetavad ja soovitused järgitavad.

Ta on koostanud teaduspõhise toitumiskava rohkem kui 20-le rahvusvahelistelt tiitlivõistlustelt medaleid saanud sportlastele, näiteks Gerd Kanterile. Ta on aastate jooksul tervisliku söömise ja joomise kohta juhiseid jaganud arvult mitme Eesti elanike jagu inimestele. See töö on äärmiselt vajalik inimeste tervise ja heaolu tugevdamiseks ning elukvaliteedi parandamiseks.

TÜ töötajad pälvisid teisigi auhindu.

  • II preemia pälvis zooloog ja pedagoog Aivo Tamm, kes on huviringide kaudu silmapaistvalt edukalt tekitanud ja hoidnud õpilastes huvi loodusteaduste vastu. 
  • II preemia anti ka Zooloogid 2.0 veebipõhisele blogile, mille eestvedajad on teaduskommunikatsiooni peaspetsialist Randel Kreitsberg ja loomaökoloogia teadur Tuul Sepp.
  • II preemia pälvis veel trükisõna valdkonnas artiklisarja „Antibiootikumid ja ravimresistentsus” eest antimikroobsete ainete tehnoloogia professor Tanel Tenson.
  • Parima uue algatuse eest teaduse ja tehnoloogia populariseerimisel anti peapreemia loodusvaatluste maratonile, mille üks eestvedaja on loodusmuuseumi ja botaanikaaia peaekspert Veljo Runnel.

„Eesti Teadusagentuuris me näeme, et konkurents teaduse populariseerimise auhindadele läheb iga aastaga üha tugevamaks. See on kindel märk teaduskommunikatsiooni edenemisest meie riigis. Selle üle, et üha rohkem teadlasi peab oma teadustööst rääkimist ja kirjutamist igapäevatöö lahutamatuks osaks, saame ainult suurt rõõmu tunda. Usun, et selle aasta preemia saanute eeskuju nakatab paljusid. Aitab ju teadus meil maailma paremini mõista ja igapäevaeluga paremini toime tulla ning on parim viis maailma uurimiseks ja edendamiseks,“ kommenteeris Eesti Teadusagentuuri tegevjuht Karin Jaanson.

Eesti teaduse populariseerimise auhinda antakse välja alates 2006. aastast. Auhinda rahastab Haridus- ja Teadusministeerium ning seda annavad koostöös välja Eesti Teaduste Akadeemia ja Eesti Teadusagentuur.

Auhinnaga tunnustatakse teadust populariseerivaid inimesi ning tõmmatakse suuremat tähelepanu ja antakse hoogu tegevustele, millega tutvustatakse teadust ja tehnoloogiat avalikkusele.

 

Lisateave: Katrin Saart, konkursi koordinaator, katrin.saart@etag.ee5695 5985

Terje Tuisk, teaduse populariseerimise osakonna juhataja, terje.tuisk@etag.ee511 0356