Professor Maris Laan sai esimese naisteadlasena Baltimaade teaduste akadeemiate medali

Eesti, Läti ja Leedu teaduste akadeemiad tunnustasid Tartu Ülikooli inimese geneetika professorit Maris Laant tema teadustöö eest reproduktiivmeditsiini ja geneetika valdkonnas Baltimaade teaduste akadeemiate medaliga. Laan on alates 1999. aastast välja antud medali saajate seas esimene naine.

Professor Maris Laan sai Baltimaade teaduste akadeemiate medali meditsiini- ja reproduktiivgeneetika teadustulemuste eest ning selle eest, et on arendanud tihedat koostööd Läti ja Leedu reproduktiivmeditsiiniteadlastega. Tunnustuskirjaga tänas Laant rahvusvahelise teadustöö eest ka Leedu peaminister Saulius Skvernelis.

Laan avaldas tunnustuse üle heameelt ja oli ka üllatunud, sest lisaks sellele, et ta on esimene medali saanud naine, on varem tunnustatud peamiselt akadeemikuid. „Kuigi see suundumus on muutumas, on Eestis ja mujal maailmas tippteadus mitmes valdkonnas veel suuresti meeste pärusmaa. Seepärast on äärmiselt positiivne, et Eesti Teaduste Akadeemia märkab ja tunnustab Eesti teadusmaastikul töötavaid naisi, kes teevad meestega võrdselt tänuväärt tööd oma valdkonna uurimisel ja arendamisel,“ rääkis Laan, avaldades lootust, et tulevikus võiks veel rohkem naisi jõuda tippteadust tegema.

Professor Maris Laan juhib Tartu Ülikooli bio- ja siirdemeditsiini instituudis inimese geneetika uurimisgruppi. Teadusrühm tegeleb meditsiinigeneetika ja genoomika, reproduktiiv-biomeditsiini ning geneetika rakenduste arendamisega meditsiinis.

Baas- ja siirdemeditsiinilise teadustööga tegeleb Laan peamiselt reproduktiivgeneetika alal. Ühelt poolt on tema uurimistöö keskmes platsenta geneetika ja ‘oomika’ normaalse ja tüsistunud raseduse korral, raseduse tüsistuste geneetilised riskifaktorid ja mitteinvasiivsete biomarkerite arendus. Teisalt keskendub Laan meeste reproduktiivtervise, viljatuse ja soo arengu häiretega seotud geneetiliste riskide ning nendega seotud geneetiliste faktorite uurimisele.

Baltimaade teaduste akadeemiate medal on Eesti, Läti ja Leedu teaduste akadeemiate ühiselt välja antav medal teadlastele, kelle tähelepanuväärne teadustöö on hõlmanud kolme Baltimaad. Medalit on välja antud alates 1999. aastast.

Sel aastal anti medal ühele teadlasele igast Balti riigist ja kokku on medaliga tunnustatud 29 teadlast.

Baltimaade teaduste akadeemiate medalid anti üle mai alguses Vilniuses toimunud XVI Balti vaimse koostöö konverentsil „Genes: from the Past to the Future“.

Lisateave:
Maris Laan
Tartu Ülikooli inimese geneetika professor
737 5008, 5349 5258
maris.laan@ut.ee