Professor Irja Lutsar sai presidendilt teenetemärgi

President Kersti Kaljulaid andis 2021. aastal riikliku teenetemärgi 115 inimesele, nende hulgas ka Tartu Ülikooli mikrobioloogia ja viroloogia professorile ning valitsuse teadusnõukoja juhile Irja Lutsarile.

Eesti Vabariigi teenetemärkidega avaldab riik tänu neile eestimaalastele ja Eesti sõpradele, kelle kutsetöö ning pühendumuse toel saab Eesti tugevamaks, suuremaks, hoolivamaks.

Professor Lutsarit tunnustati Eesti Punase Risti I klassi teenetemärgiga panuse eest COVID-19 tõrje teadusnõukoja juhina teaduspõhiste ja läbimõeldud soovituste ning meetmete väljatöötamise eest, mis aitasid toime tulla COVID-19 esimese lainega ning oluliselt tõkestada viiruse levikut Eestis.

Eesti Punase Risti teenetemärk antakse Eesti rahva huvides osutatud üldkasulike teenete tunnustamiseks humanitaaralal ja elu päästmise eest. Professor Lutsar ütles intervjuus “Ringvaatele”, et ta on tunnustuse eest tänulik, ent kuna koroonaviirus pole võidetud, on tal sellega seoses kahetised tunded: "Nagu kaks erinevat sündmust on kokku saanud".

Ta tõdes, et koroonaviiruse leviku tõkestamisega on tegelenud väga, väga paljud inimesed ning tegelikult tuleks seda autasu vaadata laiemalt kui indiviidipõhiselt.

Professor Lutsar on oma tähelepanuväärse panuse eest COVID-19 tõkestamisel saanud 2020. aastal mitmeid tiitleid: aasta naine 2020 ja teadusajakirjanduse sõber. Talle omistati ka selge sõnumi eriauhind ja Karl Schlossmanni medalTutvu Postimehes kõikide teenemärgi saajatega.