Molekulaarimmunoloog: koroonavaktsiin hakkab korralikult tööle 28 päevaga

Ettevõtte Pfizer/BionTech koroonavaktsiin hakkab inimest lubatud määral kaitsma alles pärast teist süstikorda ehk umbes alates 28. päevast peale esimest süsti. Tartu Ülikooli molekulaarimmunoloog Pärt Petersoni sõnul on teise süsti tegemine tõhusa kaitse tekitamiseks hädavajalik, avaldas ERR Novaator.

"See on väga efektiivne vaktsiin. Ta kaitseb inimesi umbes 90–95 protsendi ulatuses. Vajalik on kindlasti kaks süsti ajavahega, mis on soovituslikult 21 päeva," ütles Peterson saates "Uudis+".

Pfeizeri ja BionTechi vaktsiin läbib praegu kolmanda faasi kliinilistes katseid. Esimest korda süstiti seda inimestele mullu augusti alguses ja Petersoni sõnul näitavad uuringud, et ka viis või kuus kuud hiljem püsivad vaktsineeritute kehas antikehad. "Moderna ja Pfizer mõlemad on püüdnud ka varasemalt suvel vaktsineeritud inimesi tagasi kutsuda ja neid analüüsida, et (välja selgitada), kaua antikehad püsivad. Vähemalt senine andmestik ütleb, et need püsivad," märkis ta.

See ei tähenda, et immuunsus poole aastaga kaoks, vaid viitab teadlase sõnul praegu pelgalt jälgimisaja pikkusele. "Olen näinud spekulatsioone või arvamusi, et antikehad võiks vähemalt kesta paar aastat, kui nad praegu on püsinud nii hästi ajaraamis, mis praegu teada on," ütles professor. Sama usub Peterson enda sõnul ka ise, kuid möönis, et vanematel inimestel võib vaktsiini tekitatud immuunvastus oodatavalt ajas teistest kiiremini langeda.

Loe edasi ERR Novaatorist...