Kuidas jõuavad Eestisse uued koroonatüved?

Puudulik kontroll puhkusereisilt saabujate üle ja vastutustundetud reisijad soodustavad Eestis uute koroonatüvede levimist. Tartu Ülikooli meditsiinilise viroloogia kaasprofessor Kristi Huik ütles "Aktuaalsele kaamerale", et viirust tuuakse üha enam sisse juba ka lähiriikidest - Rootsist, Soomest, Venemaalt.

Puudulik kontroll puhkusereisilt saabujate üle ja vastutustundetud reisijad soodustavad Eestis uute koroonatüvede levimist.

Sel nädalal teatas ravimiamet, et Lõuna-Aafrika vabariigi ning Brasiilia koroonatüved murravad kergemini antikehadest läbi ja võivad oluliselt vähendada koroonavaktsiinide tõhusust. Neid eksootilisi tüvesid tuuakse meile välismaalt, tihti just puhkusesihtkohtadest, kuhu pandeemia teise laine jooksul olnud on lubatud kogu aeg tellimuslende teha ning lennukid on reisijaid täis.

Lõuna-Aafrika Vabariigi ehk LAV koroonatüve on terviseamet tuvastanud juhuvalimiga 45 nakatunult. Veel veebruari alguses oli Briti tüvi levinud Eestis samas ulastuses, ent üsna pea võttis see teiste tüvede üle võimust ja hakkas vohama ning valitsus pidi uued piirangud seadma, mida järgime siiani.

Tartu Ülikooli meditsiinilise viroloogia kaasprofessor Kristi Huik ütles, et Briti tüvi on tänaseks võtnud enamuspopulatsiooni. "Eestis levivatel viirustel ulatub see 90 protsendini. Teiseks me oleme nüüd detekteerinud rohkem nn LAV tüvesid, need enamasti on sissetoodud ja seotud nende lähikontaktsetega," ütles Huik.

Kui Briti tüvel on võime paremini levida, siis LAVi tüve puhul kardetakse peamiselt selle paremat võimekust nakatada ka vaktsineerituid ja läbipõdenuid.

Loe edasi ERR portaalist ja vaata "Aktuaalse kaamera" uudislõiku.