Kes valdkonna töötajatest on olnud ülikooliga seotud 100 semestrit?

Tartu Ülikool annab välja uue teenetemärgi „100 semestrit Tartu Ülikoolis“. See antakse neile, kes on olnud ülikooliga seotud kokku vähemalt 50 aastat ehk 100 semestrit. Tiitli saab 94 ülikoolipere liiget, sh 22 meditsiiniteaduste valdkonna töötajat.

Peremeditsiini ja rahvatervishoiu instituudi laborant Endla Anni jaoks oli tunnustus „100 semestrit Tartu Ülikoolis“ väga liigutav ja tähendas meelespidamist. „Et jõuda saja semestrini on vaja töötada kogu elu ülikoolis,“ ütles Anni, tõdedes, et selle pika aja jooksul on väga palju muutunud. Muu hulgas on kateedritest saanud instituudid, teaduskonnast valdkonnad ning palju muutusi on toimunud ka õppetöös.

Teenetemärgiga tunnustatakse ka meditsiiniteaduste valdkonna emeriitprofessorit Marika Mikelsaart, kes on ülikoolis õppinud, teinud teadustööd, õpetanud ning töötanud praeguseks kokku 63 aastat. „Olen õnnelik ja uhke, et ülikool on seda hinnanud,“ on Mikelsaar tunnustuse eest tänulik.

„Mäletan, kui üks minu kolleegidest, dotsent Selma Laanes ütles, et tema eesmärgiks on õpetada ülikoolis 100 semestrit. Imestasin siis noorena – mis eesmärk see küll on?” meenutas Mikelsaar, lisades: „Oma eelkäijaid meenutades ja oma tööle mõeldes saan nüüd aru, milline oluline mälusalv on elunäinud töökaaslases. Paljudele ülikooli uutele algatustele, isegi edumeelsetele, pakuks sellise pikaajalise kogemusega kolleegi aju kõvaketas kindlasti sujuvamaid lahendusi,” arutles ta.

Noortele kolleegidele ütleb Mikelsaar: „Selleks, et oma eluga ülikoolis midagi head ära teha, on anda rahvale ja eriti juhtidele haridust: teadmisi, mitmekülgse analüüsi ja sünteesi kogemusi, valgustamisoskust. Samuti inimlikke väärtusi, mis kinnistuvad elujõulises kollektiivis veedetud aastatega.“

Saja semestri jooksul on aga väga palju muutunud. „Minu üldine progressiusk on kinnistunud nende pikkade aastate jooksul, kus teadustöö põhiprintsiip – aus erapooletu lähenemisviis – on rikastunud uute ambitsioonikate sihtide, tehnoloogiate ja rakenduste abil. Seda ka meditsiinilises mikrobioloogias. Molekulaarsed meetodid kiirendavad raskete infektsioonide diagnostikat, ravi efektiivsuse kontrolli ja vaktsiinide loomist. Seda kogeme iga päev ja hea on olla kasulike muutuste keskel,“ avaldas Mikelsaar.

Meditsiiniteaduste valdkonnast saavad tunnustuse „100 semestrit Tartu Ülikoolis“ järgmised inimesed

bio- ja siirdemeditsiini instituudist

sporditeaduste ja füsioteraapia instituudist

• Karin Alev
  • Rein Aule
Ülikooliga seotud aja hulka loetakse aega, mil isik on olnud Tartu Ülikooli üliõpilane, töötaja, arst-resident, intern ja aspirant. Teenetemärk antakse üle 21. veebruaril 2020 Tartu Ülikool aulas toimuval kontsertaktusel. Vaata Tartu Ülikooli kodulehelt, kes teistest valdkondadest saavad teenetemärgi „100 semestrit Tartu Ülikoolis“.