Vähieelsete seisundite (CIN2+) osas on HPV-vastane vaktsineerimine toonud 15-19-aastaste tüdrukute hulgas selge vähenemise, ka 20-24-aastaste naiste hulgas on märgata vähenemist, rääkis Tartu Ülikooli meditsiinilise mikrobioloogia professor Irja Lutsar konverentsil „Kliinik 2020“.
Eestis on emakakaelavähi (EKV) vanusele kohandatud haigestumus aastatel 1994-2016 püsinud 15-20 juhtu 100 000 kohta ja suremuskordaja umbes 5 juhtu 100 000 kohta. See on üsna võrreldav teiste endiste Nõukogude Liidu maade näitajatega.
Inimese papilloomiviirusega (HPV) seotud haiguskoormus maailmas on märkimisväärne. Rohkem kui 50%-l seksuaalselt aktiivsest elanikkonnast on mingil perioodil esinenud asümptomaatiline HPV infektsioon, lisaks tekitab nakkus suguelundite kondüloome, madala astme emakakaelamuutusi, kõrge astme emakakaelamuutusi ja emakakaelavähki. Vaktsineerimine on suunatud EKV ära hoidmiseks, aga praeguseks selle kohta veel tõendust pole: sõltuvalt EKV aeglasest kujunemisest on praegu tõendus alles emakakaela düsplaasiate vältimise kohta, kuid andmeid EKV dünaamika kohta on oodata alles tulevikus.