Geneetikakonverentsil vaadatakse geneetikat nii inimese tervise, demograafia kui kaasteelistena meie keskkonda jagavate liikide vaatenurgast

Mitmed Tartu Ülikooli teadlased astuvad üles 21. ja 22. novembril Pärnus toimuval suurimal eestikeelsel Eesti Inimesegeneetika Ühingu aastakonverentsil, kus räägitakse muu hulgas geneetikast nii kasvajate, keskkonna, vaimu ja terve keha ning populatsioonigeneetika seisukohalt.

Käesoleva aasta Eesti Inimesegeneetika Ühingu aastakonverentsi võtmesõnaks on valdkondadeülesus, sest hüppeline kasv geneetika ja genoomika teadmistes ja metoodikates on laiendanud molekulaarsete analüüside kasutuselevõttu ka teistes eluteaduste valdkondades.

Eesti Inimesegeneetika Ühingu president, Tartu Ülikooli inimese geneetika professor Maris Laan rääkis, et geneetika tähtsuse kasv pea kõigil meditsiinialadel, nii diagnostikas, prognostikas kui ka ravimarenduses on olnud ilmselge juba viimase paarikümne aasta jooksul. „Genoomika suurandmete bioinformaatiline analüüs on üha laienev suund, et mõista keerulisi molekulaarseid signaale ja luua nende vahelisi mustreid nii normaalse organismi toimimise kui haigusseisundi korral,“ sõnas ta.

Laan kirjeldas, et juba kümmekond aastat on geneetika ajanud oma juured mitte ainult looma- ja taimeteadusesse, aga ka keskkonnateadusesse, inimeste demograafilise käitumise ja psühholoogia uuringutesse. „Lisandunud on DNA uuringute võtmeroll eluslooduse süstematiseerimisel uudse klassifikatsiooni alusel, mis võtab arvesse ka need liigid, mida alati klassikaliste meetoditega ja palja silmaga klassifitseerida ei saa,“ täiendas ta.

Ligi 300 osalejaga konverentsil räägitakse geneetikast eesti keeles ja viisil, mis on arusaadav ka inimesele, kes selle erialaga iga päev kokku ei puutu. Konverentsi kuuel sessioonil astuvad üles nii Eesti teaduse tippnimed kui ka kodumaal või praegu välisülikoolides töötavad tugevad noorteadlased.

Fookuses olevad teemad jaotuvad järgmiselt
• „Kasvajad – katkine genoom“
• „Innovaatilised geneetika meetodid meditsiinis“
• „Terve vaim ja terve keha“
• „Uued tuuled populatsioonigeneetikas“
• „Mida uut?“ Esitatud teeside põhjal valitud ettekanded
• „Inimene ja tema keskkond“

Tutvu täpsema kava ja esinejatega.

Eesti Inimesegeneetika Ühingu aastakonverents toimub Pärnus 21. ja 22. novembril.

Lisateave:
Maris Laan
Eesti Inimesegeneetika Ühingu president, Tartu Ülikooli inimese geneetika professor
5349 5258
maris.laan@ut.ee