ERR Novaator | Kas tahad teada, mida sa embrüona oma emale ütlesid?

Me kõik oleme pidanud suvisel ajal taluma tüütuid sääski ja mõelnud, milline nuhtlus see putukas küll on. Aga kui paljud meist teavad, et meil on sääsega midagi ühist? Nimelt oleme kõik teatud ajal oma elust olnud "parasiidid" ja sõltunud oma kehaliste vajaduste rahuldamisel täielikult kellestki teisest. Nii kirjeldab Tartu Ülikooli kliinilise genoomika ja personaalmeditsiini professor Alireza Fazeli ligikaudu üheksat kuud, mille veedame oma ema üsas.

Embrüo on igas mõttes parasiit, kes toitub oma ema keha rikkalikest varudest. Kuigi pool inimalgest on moodustunud ema organismist, kujuneb sellel juba enne ema keha külge kinnitumist – viljastumise viiendal päeval – täiesti oma identiteet. Kui ükskõik milline teine parasiit püüab inimkehas omale kohta leida, algatavad keha kaitsemehhanismid rünnaku. Meie organism annab endast kõik, et hoida ära parasiidi kinnitumine ja püsimajäämine. Embrüole ei osuta kaitsehordid aga mingit vastupanu. Miks see nii on? Sellele küsimusele püüabki Fazeli oma uurimistöös vastata.

Loe pikemalt ERR Novaatorist.

Alireza Fazeli on Tartu Ülikooli bio- ja siirdemeditsiini instituudi kliinilise genoomika ja personaalmeditsiini professor. Suhtlus embrüo ja ema vahel on Tartu Ülikooli Euroopa teadusruumi (ERA) siirdegenoomika õppetooli üks uurimisteemasid.