Eesti ja Soome neurokirurgide tihe koostöö annab patsientidele rohkem võimalusi

24. ja 25. jaanuaril külastas Tartu Ülikooli kliinilise meditsiini instituudi närvikliinikut ligikaudu 20 laste neurokirurgiaga tegelevat Soome kolleegi, et eestlastega kogemusi vahetada.

Põhja-Eesti Regionaalhaigla neurokirurgi Tarmo Areda sõnul on lasteneurokirurgia üsna kitsas ja spetsiifiline eriala. „Ka Eestist viis korda suuremas Soomes pole ühtki neurokirurgi, kes tegeleks ainult lastega. Seepärast on alates 2010. aastast laste ravimisega tegelevad neurokirurgid iga aasta alguses omavahel kokku saanud, et vahetada kogemusi, tutvustada uuemaid saavutusi ja küsida probleemsemate juhtude kohta kolleegidelt nõu,“ sõnas Areda.

Sissejuhatava ettekande pidas rektor, neurokirurgia professor Toomas Asser, kes rääkis Ludvig Puusepast kui ühest neurokirurgia eriala alusepanijast. Ta võrdles laste ajukasvajate käsitlust ja logistikat eri keskustes, samuti hüdrotsefaalia ravi meetodeid. Peale selle peatus ta Eestis praegu tehtaval hüdrotsefaalia geneetika uuringul.

Eestist osalesid ühiskoosolekul neurokirurgid, neuroloogid, residendid ja doktorandid. Areda tõi esile, et eriti kasulikuks pidasid kokkusaamist Eesti lasteneuroloogid. „On juba tavaline, et haruldaste neuroloogiliste haigustega laste ravimiseks peetakse vajaduse korral nõu Soome kolleegidega. Kõige keerukamatel juhtude puhul, nagu on osa epilepsia- ja kasvajavorme, saadetakse lapspatsient Soome operatsioonile,“ rääkis ta, lisades, et sellistel juhtudel toimub järelkontroll taas Eestis. „Lisaks on meil patsiente, kes on ühest riigist teise kolinud. Nii oligi mõne ettekantud haigusjuhu puhul äratundmisrõõmu vastaskalda kolleegidel, kes olid last viimati konsulteerinud,“ ütles Areda.

Tänu aktiivsele suhtlusele laieneb aasta-aastalt Eestis tehtavate neurokirurgiliste operatsioonide ampluaa. „Näitena võib esile tuua uitnärvi elektrilise stimulatsiooni raskesti ravile alluva epilepsia korral. Kui varem pidid lapsed minema operatsioonile Soome, siis 2018. aasta mais tehti esimesed operatsioonid Soome kolleegi juhendamisel Eestis. Seejärel on stimulaatori paigaldamise operatsioone tehtud juba Eesti oma jõududega,“ rääkis Areda.

Soome Neurokirurgide Ühingu juures tegutseva lasteneurokirurgia klubi eestvedamisel külastasid Tartut nii neurokirurgid kui ka lastekirurg, anestesioloog ja meditsiinifüüsik.

Külalised tutvusid Tartu Ülikooli Kliinikumi uute korpustega, Tartu Ülikooli vana anatoomiku ning Tartu Ülikooli ainulaadse anatoomiliste preparaatide kollektsiooniga. Visiidi korraldas Eesti poolt Ludvig Puusepa Nimeline Neuroloogide ja Neurokirurgide Selts.

Järgmise aasta jaanuaris saadakse kokku Tamperes, kuhu on oodatud ka Eesti kolleegid.

Lisainfo:
Pille Taba
TÜ kliinilise meditsiini instituudi närvikliiniku juhtaja, neuroloogia professor
731 8500
pille.taba@ut.ee

Tarmo Areda
Põhja-Eesti Regionaalhaigla neurokirurg
tarmo.areda@regionaalhaigla.ee