Uuring psoriaasist tõi arstiteaduse doktorandile noore teadlase preemia

Tartu ülikooli arstiteaduse doktorant ja nooremteadur Helen Hermann sai Euroopa dermatoloogiaalaste teadusuuringute ühingult Ida-Euroopa noore teadlase preemia.

Ühel suurimal nahahaiguste alasel teaduskonverentsil maailmas, sel aastal 47. korda toimunud Euroopa dermatoloogiaalaste teadusuuringute ühingu aastakonverentsil Austrias, anti noore teadlase preemia Tartu ülikooli bio- ja siirdemeditsiini instituudi nooremteadurile ja arstiteaduse doktorandile Helen Hermannile.

Hermanni ettekanne rääkis põletikulisest nahahaigusest psoriaasist. “Tegemist on küllaltki sagedase nahahaigusega, mida põeb kaks kuni kolm protsenti inimestest. Haigus võib avalduda juba noortel täiskasvanutel ja see mõjutab oluliselt inimeste elukvaliteeti. Vaatamata sellele, et psoriaas on osaliselt pärilik haigus, on selle tekke põhjused siiani lõplikult välja selgitamata,” rääkis Hermann.

Konverentsil peetud ettekandes kirjeldas Hermann teadustööd, milles uuriti ühe valgu, SERPINB2, rolli psoriaasi avaldumises ja ravis. “Leidsime, et psoriaasi puhul on SERPINB2 tase nahas kõrgenenud ning meie katsed rakukultuuris viitavad võimalusele, et see valk võib olla oluline naha kiiremaks paranemiseks. SERPINB2 valku hakkasime uurima, kuna ta on meie uuritava põletikku pärssiva mikroRNA märklaudgeen. Meie tulemuste põhjal võib oletada, et SERPINB2 taseme reguleerimine võib olla üheks võimaluseks psoriaasi ravis,” selgitas Hermann.

Tegemist on osaga Hermanni doktoritööst “Immuunregulatoorsed mikroRNA-d põletikulistes nahahaigustes,” mis uurib väikeste regulatoorsete RNA-de rolli erinevates põletikulistes nahahaigustes.

Kokku anti preemia neljale noorele, kes valiti välja ligi 60 teadlase hulgast, kes pidasid konverentsil ettekande. Lisaks Hermannile said preemia Piotr Konieczky Poolast, Csaba Hegedűs Ungarist ja Ekaterina Kalabusheva Venemaalt.

Preemiat annab välja Euroopa dermatoloogiaalaste teadusuuringute ühing ühes Austria dermatoloogia ja veneroloogia seltsiga tunnustamaks noori teadlasi.

Lisainfo:
Helen Hermann
bio- ja siirdemeditsiini instituudi nooremteadur, arstiteaduse doktorant
helen.hermann@ut.ee