Teadusajakirjanduse sõber 2020 on professor Irja Lutsar

Eesti Teadusajakirjanike Seltsi teadusajakirjanduse sõbra auhinna Ökul sai tänavu Tartu Ülikooli meditsiinilise mikrobioloogia professor Irja Lutsar.

Seltsi hinnangul on Irja Lutsar teadusajakirjanikele juba pikka aega teada koostöövalmi asjatundjana, kes selgitab meelsasti keerukaid teemasid, olgu selleks antibiootikumiresistentsus, HIV või Zika viirus. Veel huvitab Lutsarit teaduse roll ühiskonnas laiemalt, ta käsitleb tihti teadusrahastuse ja -korralduse probleeme ning seisab selle eest, et Eesti oleks teaduspõhine riik.

Koroonaviiruspuhangu algusest saati on Lutsar võtnud südameasjaks jagada avalikkusega uusimat teavet sellest haigusest, suheldes ajakirjanikega ja kirjutades uudiskokkuvõtteid sotsiaalmeedias. Teadusnõukoja juhina on ta olnud kogu ühiskonna terava pilgu all, kuid pole heitunud ei paratamatust kriitikast ega lõppematuna näivatest intervjuusoovidest.

Ühtlasi on tänavune Ökul pühendatud kõikidele arstidele ja teadlastele, kes on teinud selgitustööd koroonaviiruse kohta ning aidanud võidelda libauudiste ja müütidega.

Professor Lutsar ütles auhinda kätte saades, et enne koroonakevadet, veebruarikuuni tegi ta lihtsalt oma tööd ning tunnistas, et niimoodi sattuda äkki meedia keskpunkti oli väga ootamatu. "Pean ütlema, et minu praegune kogemus ajakirjanikega on väga positiivne. On ikka olnud neid, kes on natuke intrigeerinud, aga ütlen selle peale, et pigem peab kontrollima enda sõnu. Kui sa ise ütled midagi, millest keegi aru ei saa, siis pole ime, et ajakirjanik kirjutab midagi, mis sulle endale üldse ei meeldigi. Julgustan kõiki ajakirjanikega suhtlema," sõnas Lutsar.

Auhinnakuju – keraamik Piret Kändleri loodud Ökuli – andis teadusajakirjanike selts Lutsarile üle 13. novembril Tartus teaduskommunikatsiooni konverentsil "Koroona õppetunnid teaduskommunikatsioonile".

Eesti Teadusagentuuri korraldatud teaduskommunikatsiooni konverentsi ja tunnustamist saab järele vaadata UTTV-st.

[[{"type":"media","view_mode":"media_large","fid":"2699677","attributes":{"alt":"","class":"media-image","typeof":"foaf:Image"}}]]