Tartu Ülikooli arstiteaduse õppekava teise aasta üliõpilased korraldavad 28. ja 29. augustil Tartus rahvusvahelise anatoomiaolümpiaadi „Anatomy Theatre“, kus panevad oma meditsiiniteadmised ja loovuse proovile kümme meeskonda kuuest Soome, Läti, Leedu ja Eesti ülikoolist. Üliõpilaste soov on, et ettevõtmisest kasvaks välja pikaajaline traditsioon.
Möödunud aastal, mil anatoomiaolümpiaad korraldati esimest korda, oli selle teema „Anatomy Park“. Sooviga jätkata teemaürituse traditsiooni ning panna proovile osalejate loovus ja lisada ülesannetele meelelahutuslikkust valiti tänavuse olümpiaadi alapealkirjaks „Anatomy Theatre“.
„Anatoomiat ja kirurgiat õpetati sajandeid amfiteatrilaadsetes ringauditooriumides. Üks selle näide on Toomemäel asuv vana anatoomikum, kus toimub ka osa meie üritusest. Aastasadu korraldati nii lahkamisi kui ka operatsioone just sellistel teatrilaadsetel lavadel publiku ees, kelleks olid tavaliselt professorid ja tudengid. Vahel aga tehti lahkamisi avalike vaatemängudena, millele sai osta pileti ka linnarahvas,“ rääkis olümpiaadi üks korraldaja, Tartu Ülikooli arstiteaduse üliõpilane Jaanika Kilgi. Nii peavad seekordsed võistlejad arstikunsti meelelahutusliku ajaloo jälgedes käies võluma publikut lisaks teadmistele ka näiteks anatoomiateemalise lühifilmiga.
Korraldajate jaoks on oluline ürituse laiem eesmärk: populariseerida arstiteaduse õppimist ning näidata, et see ei pea tingimata olema koormav, kuiv ja üksluine tegevus. „Akadeemilisest küljest on olümpiaad lõbus viis teadmiste kinnistamiseks. Võistlusmoment paneb rohkem pingutama, samuti kannustab arengut see, kui sunnitakse mugavustsoonist välja,“ tõdes Kilgi. Ta märkis, et kõik tänavused korraldajad olid möödunud aastal Tartu ja Riia anatoomiaolümpiaadide võidumeeskondades ning see võistlus oli nende jaoks arstiõppe esimese aasta üks meeldejäävamaid sündmusi, mis andis õppimiseks lisamotivatsiooni ja -energiat.
Olümpiaadil osaleb kümme kolmeliikmelist võistkonda Tartu Ülikoolist, Turu Ülikoolist, Ida-Soome Ülikoolist, Läti Ülikoolist, Riia Stradiņši Ülikoolist ja Leedu Terviseteaduste Ülikoolist. Koroonaviiruse tõttu jäid olümpiaadilt kõrvale Poola ja Rootsi meeskonnad. Korraldajate üllatuseks tundsid ürituse vastu huvi ka arstitudengid Nigeeriast, Usbekistanist ja Bangladeshist.
Olümpiaadil tuleb võistlejatel lahendada mitmes vormis ülesandeid. Lisaks viiele peakorraldajale aitasid uusi praktilisi ülesandeid välja mõelda 20 vabatahtlikku Tartu Ülikooli teise ja kolmanda aasta arstiteaduse üliõpilast.
Korraldajad soovivad, et anatoomiaolümpiaadist saaks iga-aastane väärikas traditsioon, mis sütitaks nii Eesti kui ka välismaa arstitudengites õpihimu ning tooks Tartusse iga aastaga üha rohkem osalejaid veelgi enamatest välismaa ülikoolidest. „Loodetavasti inspireerib üritusel osalemine nooremaid tudengeid ka anatoomiaolümpiaadi korraldamise teatepulka üle võtma,“ lisas Kilgi.
Tänavuse rahvusvahelise anatoomiaolümpiaadi peakorraldajad on Tartu Ülikooli arstiteaduse õppekava teise aasta üliõpilased Jaanika Kilgi, Peeter Paul Kollist, Samuel Rüsse, Martti Vanker ja Mihkel Hallen. Olümpiaadi korraldamist toetavad Tartu Ülikooli bio- ja siirdemeditsiini instituut ja anatoomia osakonna õppejõud, kes aitasid nii rahvusvaheliste kontaktide loomisega kui ka rahaliselt. Korraldajad tänavad ka eelmise aasta olümpiaadi korraldajaid, kes on nõu ja jõuga abiks olnud.
Olümpiaad toimub 28. ja 29. augustil Tartu Ülikooli Biomeedikumis ja vanas anatoomikumis. Lisainfo on olümpiaadi kodulehel.