Autor:
erakogu

Tänavusele kohtumisele nobelistidega Lindaus sõidavad Brita Laht ja Kattri-Liis Eskla meditsiiniteaduste valdkonnast

Tartu Ülikoolist lähevad Lindau Foorumile Brita Laht ja Kattri-Liis Eskla.

Eesti Teaduste Akadeemia andis teada, et selgunud on 635 kuni 35-aastast noort teadlast kogu maailmast, kes said kutse juuni lõpus Lindaus toimuvale kohtumisele Nobeli preemia laureaatidega. Eestist sõidavad Lindausse Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonnast Brita Laht ja Kattri-Liis Eskla.

Brita Laht õpib Tartu ülikooli arstiteaduskonna viiendal kursusel. Brita Laht ütles, et tema teadushuvi sai alguse juba gümnaasiumis ning ta on pälvinud tunnustusi noorteadlaste konkurssidel. Näiteks sai ta 2017. aastal esimese preemia Eesti õpilaste teadustööde riiklikul konkursil. Samuti on ta olnud kaasautor mitmele teadusartiklile, mis käsitlevad infektsioonhaiguste mõju autoimmuunhaiguste tekkes. „Plaanin ka edaspidi jätkata teadustöö tegemist immunoloogia vallas, keskendudes arvatavasti diabeedi tekkemehhanismide uurimisele,“ lausus ta.

Kattri-Liis Eskla on inimese füsioloogia teadur Tartu ülikooli bio- ja siirdemeditsiini instituudis. Ta kaitses Tartu ülikoolis magistrikraadi molekulaar- ja rakubioloogias 2014. aastal ja doktorikraadi neuroteadustes 2019. aastal. Kattri-Liis Eskla teadustöö uurib hüpotermia ehk temperatuuri langetamise kaitsva efekti taga olevaid molekulaarseid mehhanisme. „Minu teadustöö tulemused näitavad esmakordselt, et hüpotermia aktiveerib signaaliraja, mis reguleerib antikosüdatiivset vastust rakkudes ja pakub kaitset oksüdatiivse stressi vastu. Selliste tegurite tuvastamine on ülioluline seetõttu, et aitab tulevikus meditsiinil jõuda hapniku puudusest tingitud kahjustuste vähendamiseni,“ selgitab Kattri-Liis Eskla.

Kattri Liis Eskla on osalenud paljudel praktilistel kursustel oma valdkonna tippkeskustes, sealhulgas Wellcome Trust Genome Centre’is ja Cold Spring Harbour Laboratory’s. „CSHL on tipptasemega keskus ja terviklik teadustaristu, kus praktiliselt igal nurgal on võimalik kohata Nobeli preemia laureaati“, ütleb ta.

72. korda toimuv Lindau kohtumine toimub 25.–30. juunil ja on seekord pühendatud arstiteadusele ja füsioloogiale. Tänavusel kohtumisel osalevad noorteadlased 98 riigist. Oma osalemist on kinnitanud 40 Nobeli preemia laureaati. Noorim osaleja on 20-aastane ja kõige vanem nobelist on 91-aastane Walter Gilbert.

Lindau  kohtumistele kogunevad juba alates 1951. aastast igal aastal umbes 600 noort teadlast ja mitukümmend Nobeli auhinna laureaati, et vahetada teadmisi, ideid ning kogemusi.

Lindau foorumi kohta leiab rohkem infot sündmuse kodulehelt.

Uudis on refereeritud Eesti Teaduste Akadeemia kodulehelt.

Innovatsioon ja tulevikutehnoloogia

Euroopa innovatsioonivõrgustiku toetusvõimaluste infopäev

Algamas on Vikipeedia terminivõistlus

Eesti kõrgkoolid kutsuvad Vikipeediasse artikleid kirjutama