Autor:
Andres Tennus

Professor Raivo Uibo pälvis teaduse elutööpreemia

Valitsus kinnitas riigi teaduspreemiate tänavused laureaadid. Elutööpreemia saab Tartu ülikooli meditsiiniteaduste valdkonna immunoloogia professor Raivo Uibo.

Eesti Teaduste Akadeemia toob iseloomustuses välja, et Raivo Uibo on üks silmapaistvamaid ja mõjukamaid meditsiiniteadlasi Eestis, kaasaegse kliinilise immunoloogia alusepanija, liider ning suunanäitaja. Tema elutöö hõlmab teadustööd kõige laiemas mõistes, alates teadusliku mõtteviisi õpetamisest ja propageerimisest, vajaliku taustsüsteemi kujundamisest ja teaduse väärikuse hoidmisest kuni säravate avastuste ja nende rakendusteni. Olgu need krooniliste põletike taga olevad immunoloogilised mehhanismid või maksahaiguste eri kliinilisi vorme eristavad testid. Lisaks tema tohutu panus nii oma erialakogukonna kui ka teadusmaastiku ja kogu ühiskonna arengusse ja terve plejaadi uute teadlaste kasvatamisse.

Elutööpreemia suurus on 40 000 eurot.Teiseks elutööpreemia laureaadiks on Tallinna tehnikaülikool emeriitprofessor ja vanemteadur Jakob Kübarsepp.

Samuti pälvis Tartu Ülikooli meditsiiniteaduste valdkonnast aastapreemia ortopeedia professor Aare Märtson ja ortopeedia kaasprofessor Katre Maasalu arstiteaduse alal tööde tsükli „Ortopeediliste haiguste molekulaarsed mehhanismid ja käsitlus“ eest. Aastapreemia suurus on 20 000 eurot.

Laureaatide lühitutvustused on välja toodud, et Märtson ja Maasalu on tuvastanud mitmeid osteoartroosi ehk liigese kulumise puhul tekkiva põletiku
ja immuunsüsteemi häirega seotud valke. Nad on näidanud, kuidas põletikuline liigesevedelik muudab liigese keskkonda ja laseb makrofaage liigest kahjustama.
Habraste luude haigus on harv kaasasündinud geneetiline arenguhäire. Laureaadid on tuvastanud selle molekulaarsed põhjused paljudel inimestel Eestis ja rakendanud oma teadmised Vietnamis ja Ukrainas.

Haridus- ja teadusminister Kristina Kallas tõstis esile teaduspreemiate saajaid nende pikaajalise ja väärtusliku panuse eest Eesti teadusesse. „Tänu andekatele teadlastele on teadussaavutused aidanud kaasa meie ühiskonna arengule ning avanud teadusmaailma eri tahke. Elutööpreemiate laureaadid Jakob Kübarsepp ja Raivo Uibo on muutnud mitte ainult Eesti teadust, vaid nende teadustööd on mõjutanud ka paljude Eesti inimeste elusid. Lisaks on nad ka tunnustatud õpetajad, kes oma teadmisi noortele edasi jagavad."

Loe lähemalt ka professor Uibo antud kommentaari tunnustuse saamisest Novaatorile.

Loe teiste auhinnasaajate kohta lähemalt Eesti Teaduste Akadeemia kodulehelt.

Raivo Uibo

Teaduse elutööpreemia pälvinud Raivo Uibo: peame hoidma arste, kes hakkavad liigse pinge tõttu väsima

Preemiate saajad

JÄRELVAADATAV: teaduse elutööpreemia saab immunoloogia professor Raivo Uibo