Tervitan kõiki õppejõude, esmakursuslasi ja kõiki teisi üliõpilasi uue akadeemilise aasta alguse puhul! Tänase päeva keskpunktis on esmakursuslased. Õnnitlen teid, olete saanud sisse väärikasse Tartu Ülikooli, mis on üks parimaid ülikoole Euroopas ja asub kõrgel positsioonil ka maailma ülikoolide erinevates pingeridades.
Teil on ees huvitavad aastad – õpingud, uued tutvused, kogu eluks jäävad sõpruskonnad. Kasutage neid aastaid! Lisaks eriala omandamisele on teie ülesandeks kasvada ülikooliaastate jooksul kõrgharitud kodanikeks, kes viivad Eestit edasi järgmise poole sajandi jooksul. Tartu Ülikool oma pea 400-aastase ajaloo ning enam kui 100-aastase eestikeelse hariduse ajalooga on jätkuvalt Eesti meele, keele ja kultuuri hoidja. Oleme kogu valdkonnaga valmis teid juhendama, õpetama ja suunama, kuid õppimine jääb teie ülesandeks.
Suvi oli intensiivne ja lõuna-euroopalik. Loodan, et suvel oli kõigil võimalus puhata ja nautida tegevusi ja liikumisi, mis kevadel piiratuks jäid. Covid-19 andis ka lühidalt võimalusi hinge tõmmata. Kahjuks ei täitunud meist paljude lootused, et sügissemestrit saame alustada suhteliselt koroonavabalt. Erinevalt varasemast on meil praeguseks valmisolek siiski märgatavalt parem. Meil on kõigile kättesaadav vaktsiin. Meie valdkonnas on vaktsineerituse tase väga hea, vanemate kursuste üliõpilastest on peaaegu kõik vaktsineeritud, samuti valdav enamik meie töötajatest. Loodan, et lähipäevil jõuavad ka need üliõpilased, kes veel ei ole vaktsiini saanud, oma vaktsineerimise tehtud.
Miks see on nii oluline? Siin on kaks aspekti: esiteks enda kaitsemine ja viiruse leviku piiramine kaasüliõpilaste, kaastöötajate, pereliikmete kaitseks, aga teiseks eeskätt meie patsientide kaitseks. Vaktsineerimisotsus on kõigil individuaalne ja vabatahtlik, aga tehke see otsus tõenduspõhiselt ja olge valmis, meditsiinivaldkonnale iseloomulikult, oma otsust ka teaduslikult põhjendama! Teie õppejõud kõigis ainetes aitavad teid.
Kliinilise õppe absoluutseks eelduseks on ohutus. Sama kehtib ka õpetaja, treeneri või proviisori töös ja praktikas. Õppe vältimatuks osaks on õpe reaalses keskkonnas päris patsientidega. Meie valdkonnas ei asenda virtuaalõpe mingil juhul lähiõpet. Praktikum on praktikum. Loomulikult saab loenguid ja seminare teha veebi teel ja seda me oma valdkonnas ka teeme, ent seejuures püüame vältida suuri kogunemisi.
Liigsed ei ole ka meeldetuletused selle kohta, et haigena püsime kodus, suhtlemiseks teistega valigem hoolikalt kaaslasi, aega ja kohta. Elu ei tohi jääda elamata, aga terve mõistus ja ettevaatus olgu jätkuvalt au sees.
Valdkonnal on algaval õppeaastal esimeseks suuremaks ülesandeks uue perioodi arengukava koostamine ja vastuvõtmine. Lisaks alustame uuel aastal vastuvõttu kahel uuel magistrikaval. Euroopa teadusrahastuses on algamas uute taotluste periood ja mitmed teadusgrupid on aktiivselt lülitunud potentsiaalsete taotluste koostamisse. Residentuuris on alanud õppeaasta jooksul plaanis lõpule jõuda õpiväljundite täpsustamistega kõigil erialadel ja kõigis õppetsüklites. Jätkuvad õppejõudude õpetamisoskuste koolitused. Doktorantide staatuse muutus võib anda täiendavaid võimalusi ning kindlust doktoriõppes olijatele. Tartu Ülikooli Kliinikumis on suured plaanid teadus-arendustöö korrastamise ja arendamisega, loodud on täiendavad vahestruktuurid Kliinikumi paremaks juhtimiseks. On aeg, et vastutustundlikkus juhtimise kõigil tasanditel, alates kõige kõrgematest, hakkaks paranema.
Kokkuvõtteks soovin, nagu viimastel aegadel tavaks, olgem positiivsed, aga jäägem negatiivseteks!
Soovin teile kõigile head tervist ja edukat uue õppeaasta algust!
Dekaan professor Margus Lember
2021/22. õppeaastal alustab valdkonnas õpinguid 481 üliõpilast ja 150 arst-residenti.
2021/2022. õppeaastal on meditsiiniteaduste valdkonnas 2011 üliõpilast ja 805 arst-residenti.
Kokku on valdkonnas 635 töötajat. Akadeemilises koosseisus on meditsiiniteaduste valdkonnas kokku 284 töötajat, sh 43 professorit.
Dekanaat
Valdkonnas toimub õppe- ja teadustöö kuues instituudis, nende juhid on: