Marilin Ivask kaitseb doktoritööd „Transcriptomic and metabolic changes in the WFS1-deficient mouse model“

29. novembril kell 15 kaitseb Marilin Ivask doktoritööd „Transcriptomic and metabolic changes in the WFS1-deficient mouse model“ („Transkriptoomilised ja metaboolsed muutused WFS1-puudulikkusega hiiremudelis“).

Juhendajad:
professor Sulev Kõks, Tartu Ülikool
emeriitprofessor Atso Ilari Raasmaja, Helsingi Ülikool (Soome)

Oponent:
kaasprofessor Kirsi A. Virtanen, Turu Ülikool (Soome)

Kokkuvõte
Wolframi sündroom (WFS) on haruldane pärilik haigus, mida iseloomustavad lapseeas algav insuliinist sõltuv suhkurtõbi, nägemisnärvi kahjustus, magediabeet, kurtus ja mitmed neuroloogilised häired. Haigust põhjustavad mutatsioonid WFS1 geenis. WFS1 omab rakus mitmeid ülesandeid, osaledes endoplasmaatilises retiikulumis (ER) membraanitranspordis, valkude töötlemises ja raku vastuses voltumata valkude kogunemisele. Üha rohkem on teavet selle kohta, et ER homöostaasi kõrvalekalded ja krooniline ER stress on olulised mitmete haiguste arengus, näiteks neurodegeneratiivsed haigused ja diabeet. WFS1 tase ER stressi korral tavaliselt tõuseb ning WFS1 puudumine soodustab kroonilist ER stressi ja raku surma. See omakorda põhjustab haigusele iseloomulike sümptomite avaldumist ja süvenemist.

Käesoleva töö eesmärgiks oli leida WFS hiiremudelis WFS1 puudulikkusest tingitud võimalikke transkriptoomilisi ja metaboolseid muutuseid, mis soodustavad WFS sümptomite arengut. WFS1 puudulikkus põhjustab transkriptoomilisi muutusi hüpotaalamuses, hipokampuses ja pankrease Langerhansi saartes, mis soodustavad haigusega seotud mitmesuguste endokriinsete, neurodegeneratiivsete ja käitumuslike sümptomite teket ja süvenemist. WFS1 puudulikkusse korral väheneb ka pankrease Langerhansi saarte arv ja häirub insuliini sekretsioon. WFS1 puudulikkus põhjustab ka metaboolseid kõrvalekaldeid, sest võrreldes oma normaalsete pesakonnakaaslastega kaaluvad Wfs1 mutansed hiired oluliselt vähem ja neil on lühem eluiga. Kõrge rasvasisaldusega toit põhjustab ühe toimiva Wfs1 geeni koopiaga hiirtel mitmesuguseid metaboolseid muutuseid, nagu kaalutõus, insuliini sekretsiooni muutused ning ER stressiga seotud geenide ekspressiooni muutused. Wfs1 heterosügootsus põhjustab aga variatsiooni nii metaboolsete tüsistuste kui ka ER stressi vahendavate geenide ekspressiooni mustrites, mis on seotud ebasoodsate metaboolsete häirete ja Wolframi sündroomiga seotud sümptomite kujunemisega.

Kaitsmist on võimalik jälgida ka veebis.

Tartu Ülikooli teadlased Tartu [eel]arvamusfestivalil

Arutelu: teaduse heaks antakse kolm tilka verd vaid hea selgitustöö peale

Tartu Ülikooli teadlaste uuringud näitavad, et rämpstoidul võib olla kahjulik mõju ajule

Rämpstoidul võib olla kahjulik mõju ajule

Loodusvaatluste maraton

Kodanikuteaduse seminaril räägitakse, kuidas rikastab avalikkuse kaasamine teadustööd