Autor:
Henri-Kristian Kirsip

Üliõpilaste teadustööde riiklikult konkursilt toodi kõrge koht

13. detsembril autasustati Tartus Haridus- ja Teadusministeeriumis 2022. aasta parimaid üliõpilaste teadustöid. Riiklikud preemiad anti välja kolmel õppeastmel ja kuues teadusvaldkonnas. Lisaks anti välja kaks tasemete ja valdkondade ülest peapreemiat ja mitmeid eripreemiaid.

TÜ molekulaar- ja rakubioloogia instituudi (TÜMRI) ning meditsiiniteaduste valdkonna magistriastme ühisõppekaval biomeditsiini õppiv Elise Helena Armulik pälvis 1. preemia (960 eurot) arsti- ja terviseteaduste valdkonnas, rakenduskõrgharidusõppe ja bakalaureuseõppe üliõpilaste astmes. Konkursitöö I tüüpi interferoonide vastaste autoantikehade ja süljenäärme põletiku dünaamika kirjeldamine Aire-puudulikel rottidel kaitsti sel kevadel TÜMRI kaitsmiskomisjoni ees ning töö juhendajateks olid: Artur Stoljar (bio- ja siirdemeditsiini instituut, doktorant) ja Martti Laan (bio- ja siirdemeditsiini instituut, meditsiinilise bioloogia kaasprofessor) ning TÜMRI poolseks juhendajaks oli insitituudi vivaariumi juhataja Sulev Kuuse.

Tõesti tubli töö! See oli üks töö, mis jäi ka juhendajale kõrge taseme poolest silma ning mille teemat oli põnev tudengiga arutada.

Sulev Kuuse, võidutöö TÜMRI poolne juhendaja

Artur Stoljar, Martti Laan ning Sulev Kuuse pälvisid Haridus- ja Teadusministeeriumilt tänukirjad I preemia saanud teadustöö juhendamise eest.

Haridus- ja teadusminister Tõnis Lukas tänas ja tunnustas õpilasi ja juhendajaid ning andis üle riiklikud preemiad. “Emakeeles teaduse tegemine on suur väärtus, mis lisandub meie kultuuri varasalve ning mille õlul tulevad järgmised põlvkonnad, kes kasutavad seda sõna- ja mõistevara, saavad üksteisest aru ning jagavad õpetusi järgmistele põlvedele,” ütles minister ja lisas: “Ma tahaks väga loota, et nii nagu teie õppeasutused on teie kõrval, nii on ka riik teie lähedal, et te jätkaksite meie ühiskonda panustamist ja oleksite Eesti riigi ja maailma teaduse järelkasv.”

 

Mõlemad peapreemiad (3600 eurot) tulid samuti Tartu Ülikooli. Peapreemia vääriliseks hinnati Markus Valge uurimus „Elukäikude evolutsiooni teooria ennustuste kontrollimine antropomeetriliste andmete alusel“ ning Rasmus Pindi töö „Sisemise treeningkoormuse kategoriseerimine ja praktiline rakendamine treeningul“ eest.

Uudis ja täielik fotogalerii Eesti Teadusagentuuri lehel.

Kõikide preemiasaajate nimekiri.

Üliõpilaste teadustööde konkurssi korraldab Eesti Teadusagentuur koostöös Haridus- ja Teadusministeeriumiga.

 

Uudise päises kasutatud foto: Elise Helena Armulik koos haridus- ja teadusminister Tõnis Lukasega 2022. aasta parimate üliõpilaste teadustööde konkursi auhinnatseremoonial Tartus, 13. detsembril (Foto: Henri-Kristian Kirsip)

 

Fotogalerii sündmuselt:

Tartu Ülikooli teadlased Tartu [eel]arvamusfestivalil

Arutelu: teaduse heaks antakse kolm tilka verd vaid hea selgitustöö peale

Tartu Ülikooli teadlaste uuringud näitavad, et rämpstoidul võib olla kahjulik mõju ajule

Rämpstoidul võib olla kahjulik mõju ajule

Loodusvaatluste maraton

Kodanikuteaduse seminaril räägitakse, kuidas rikastab avalikkuse kaasamine teadustööd