Rahvusvahelisel bioloogiaolümpiaadil lahendati esimese ümbermaailmareisiga seotud ülesandeid

Tänavu Portugalis Lissabonis toimuma pidanud 32. rahvusvaheline bioloogiaolümpiaad asendati teist aastat järjest võrguüritusega „IBO Challenge 2021 II“. 18.–23. juulini peetud võistlus oli Eesti jaoks edukas: kõik neli osalenud õpilast pälvisid medali.

Bioloogiaolümpiaadil võtsid omavahel mõõtu 76 riigi neljaliikmelised võistkonnad kokku 304 õpilasega. Eestit esindasid Hugo Treffneri Gümnaasiumi lõpetanud Johan Tamm, Tallinna Reaalkooli äsjased vilistlased Sofia Marlene Haug ja Kaur Reidma ning sügisest 11. klassi minev Claudia Olev. Eesti võistkonda juhendasid ja õpilastele olid tööde tõlkimisel abiks Tartu Ülikooli molekulaar- ja rakubioloogia instituudi vivaariumi juhataja Sulev Kuuse ja doktorant Karl Jürgenstein, arstiteaduskonna doktorant Kristina Põšnograjeva, 6. kursuse üliõpilane Ando Vaan ja 2. kursuse üliõpilane Mari Remm.

Võistlus koosnes erinevaid bioloogia valdkondi hõlmavast praktilis-teoreetilisest tööst ja teooriaosast. Ülesandeid lahendati igas riigis kohapeal, kuid nende vastuseid kontrolliti Portugalis.

Olümpiaadi esimeses pooles pidid õpilased lahendama ülesandeid, mis olid seotud Fernão de Magalhãesi eestvedamisel toimunud esimese ümbermaailmareisi 500. aastapäevaga. Eesti võistkonna juhendaja Sulev Kuuse sõnul olid kolmetunnise teooriavooru küsimused küll nõudlikud ja rahvusvahelisele bioloogiaolümpiaadile omaselt keerulised, kuid neile vastuse leidmine tundus lihtsam kui eelmise aasta olümpiaadil Nagasakis.

Tulemuste alusel anti olümpiaadil välja 30 kuld-, 60 hõbe- ja 90 pronksmedalit. Lisaks pälvisid 49 õpilast aukirja eduka esinemise eest. Eesti nelikust said medali kõik õpilased: Johan Tamm võitis hõbeda ning Sofia Marlene Haug, Claudia Olev ja Kaur Reidma pronksmedali.

Olümpiaadiülesannete lahendamisele lisaks käis Eesti võistkond koos juhendajatega pärast olümpiaadi ametlikku lõppu Otepää kõrgustikul Väike-Trommi turismitalus, kus uuriti loodust, nauditi võistkonnatunnet ja peeti tulevikuplaane. Osalejad loodavad, et järgmisel aastal toimub bioloogia rahvusvaheline mõõduvõtt Armeenias kohapeal.

Eesti õpilaste ettevalmistust ja osalemist rahvusvahelistel võistlustel rahastab Haridus- ja Teadusministeerium ning korraldab Tartu Ülikooli teaduskool. Noori biolooge toetasid Icosagen AS, MTÜ Loodusajakiri, T-Style OÜ ja Lindenhill OÜ. Olümpiaadi ettevalmistamisel ja korraldamisel oli toeks Tartu Ülikooli molekulaar- ja rakubioloogia instituut.

Lisateave: Sulev Kuuse, Tartu Ülikooli molekulaar- ja rakubioloogia instituudi vivaariumi juhataja, Eesti võistkonna juhendaja, sulev.kuuse@ut.ee