Riigi teaduspreemia laureaadid tutvustavad avalikul loengul oma teadustöid

Teisipäeval, 12. märtsil kell 14 on kõik huvilised oodatud Biomeedikumi kaksikloengule, kus oma teadustööst räägivad tänavused riigi teaduspreemia laureaadid professor Allen Kaasik ja professor Mart Ustav.

Tartu Ülikooli bio- ja siirdemeditsiini instituudi molekulaarse toksikoloogia professor Allen Kaasik kõneleb teemal „Mitokondrite roll närvisüsteemi haiguste korral“. Tehnoloogiainstituudi biomeditsiinitehnoloogia professor ja Icosagen AS-i tegevdirektor akadeemik Mart Ustav peab loengu „DNA onkoviiruste paljunemise molekulaarsete mehhanismide uurimisest bioloogiliste ravimite arendus- ja tootmistehnoloogiate väljatöötamiseni“.

Professor Allen Kaasik pälvis riikliku preemia arstiteaduse alal. Oma teadustöös on ta keskendunud mitokondrite rollile neurodegeneratiivsete haiguste korral. Kaasik on näidanud, kui oluline on mitokondrite ehk raku peamiste energiaallikate kahjustumise tõttu tekkiv raku energiakriis närvihaiguste arenemisel ning kuidas saaks soodustada uute mitokondrite teket närvirakkudes ja tagada rakkude kasvuks vajalik energia.

Tartu Ülikooli biomeditsiinitehnoloogia professor akadeemik Mart Ustav sai avastuspreemia. Ta on uuenduslikul moel väärindanud DNA-viiruste molekulaarbioloogiliste uurimuste tulemused olulisteks praktilisteks rakendusteks nii meditsiinis kui ka biotehnoloogias. Sealjuures on ta pannud aluse täiesti uudsele tehnoloogiale, mis võimaldab toota suures mahus diagnostilisi ja terapeutilisi valke.

Loeng toimub Biomeedikumi (Ravila 19, Tartu) auditooriumis 1006 kell 14–16.

Lisateave: Maris Laan, TÜ bio- ja siirdemeditsiini instituudi inimese geneetika professor, 737 5008, 5349 5258, maris.laan@ut.ee