Patofüsioloogia osakonna teadustöö

Teadustöö põhifookus

• Kirjeldada uusi energeetilise metabolismi ja endoplasmaatilise retiikulumi stressiga seotud patogeneetilisi radasid ning leida uusi geneetilisi võrgustikke ja patogeneesi molekulaarseid mehhanisme, mis osalevad luu- ja lihashaiguste (osteoporoos, osteoartriit, sarkopeenia) ning südamepuudulikkuse tekkes.
  • Wfs-defitsiitsete hiirte uuringuid jätkates täpsustame nende lihaskonna proteoomi iseärasusi, paralleelselt analüüsisides ka nende südames ja skeletilihastes esinevaid transkriptsioonilisi muutusi ja patofüsioloogilisi ilminguid.

Teadusgrandid

Integrated model for personalized diabetic retinopathy screening and monitoring using risk-stratification and automated AI-based fundus image analysis – PerDiRe

EEA-RESEARCH-60   Funded by EEA Grants
Implementation period 01.05.2021–30.04.2024

Funding 1 000 000 Euros

The aim of the project is to implement a new personalized diabetic retinopathy screening and monitoring program using artificial intelligence (AI) for future applications in the care of patients with diabetes.

Partners
Project is led by University of Latvia (Dr Jelizaveta Sokolovska)
Lithuanian University of Health Sciences  Prof. Rasa Verkauskienė
University of Oslo      Prof.  Goran Petrovski
University of Tartu     Prof. Vallo Volke

Work Packages

MV

Rahastaja

MV

Praegune olulisim koostöö

Eestis – Keemilise ja Bioloogilise Füüsika Instituut; Tartu Ülikooli Kliinikum, traumatoloogia ja ortopeedia kliinik
Rahvusvaheliselt – Hue Meditsiini ja Farmaatsia ülikool (Vietnam)

Andme- ja biomaterjali kogud

Koostöös Tartu Ülikooli Kliinikumi traumatoloogia ja ortopeedia kliinikuga sarkopeenia uurimisel projekti MYOAGE raames soetatud biomaterjalid inimese skeletilihasest.
Osteosarkoomi uuringute raames oleme kogunud 110 patisendi andmed ja bioloogilise materjali

Andmebaasid

Volframiini puudulikkusega hiirte südame- ja skeletilihase protoomika andmebaas ID PXD011019.

Viis olulisimat teadusartiklit viimasel viiel aastal

1. Pääsuke, Reedik; Eimre, Margus; Piirsoo, Andres; Peet, Nadežda; Laada, Liidia; Kadaja, Lumme; Roosimaa, Mart; Pääsuke, Mati; Märtson, Aare; Seppet, Enn; Paju, Kalju (2016). Proliferation of human primary myoblasts is associated with altered energy metabolism in dependence of ageing in vivo and in vitro. Oxidative Medicine and Cellular Longevity, Article ID 8296150, 10 pages−x.10.1155/2016/8296150.
  2. Ivask, Marilin; Pajusalu, Sander; Reimann, Ene; Kõks, Sulev (2018). Hippocampus and Hypothalamus RNA-sequencing of WFS1-deficient Mice. Neuroscience, 374, 91−103.10.1016/j.neuroscience.2018.01.039.
  3. Lattekivi, Freddy; Koks, Sulev; Keermann, Maris; Reimann, Ene; Prans, Ele; Abram, Kristi; Silm, Helgi; Koks, Gea; Kingo, Kulli (2018). Transcriptional landscape of human endogenous retroviruses (HERVs) and other repetitive elements in psoriatic skin. Scientific Reports, 8, ARTN 4358.10.1038/s41598-018-22734-7.
  4. Eimre, Margus; Paju, Kalju; Peet, Nadežda; Kadaja, Lumme; Tarrend, Marian; Kasvandik, Sergo; Seppet, Joosep; Ivask, Marilin; Orlova, Ehte; Kõks, Sulev (2018). Increased Mitochondrial Protein Levels and Bioenergetics in the Musculus Rectus Femoris of Wfs1-Deficient Mice. Oxidative Medicine and Cellular Longevity, 1−12.10.1155/2018/3175313.
  5. Eimre, Margus; Kasvandik, Sergo; Ivask, Marilin; Kõks, Sulev (2018). Proteomic dataset of wolframin-deficient mouse heart and skeletal muscles. Data in Brief, 21, 616−619.10.1016/j.dib.2018.10.015.
Koroonaviirus

Euroopa Komisjoni uue projekti abil otsitakse lahendusi Covid-19-järgsetele terviseprobleemidele

Fangling Xuan kaitseb doktoritööd „Regulation of stress response in first episode schizophrenia by monocytes and microglia“

17. mail kaitseb Fangling Xuan doktoritööd „Regulation of stress response in first episode schizophrenia by monocytes and microglia” (,,Stressivastuse reguleerimine skisofreenia esimese episoodi korral monotsüütide ja mikrogliia poolt“).
Aju mudel

Haiguse küüsis ajuni aitab tungida kodumaine nutikuller